Článek
Ministerstvo zahraničí vyjádřilo pochybnosti ohledně důvodu, proč několik zemí Perského zálivu přerušilo nedávno diplomatické styky s Katarem.
„V tuto chvíli si klademe jednu prostou otázku: Byly ty kroky učiněny opravdu kvůli obavám z údajné katarské podpory terorismu, nebo kvůli dlouhodobým nesrovnalostem mezi členy GCC (Rady pro spolupráci arabských států zálivu - pozn. red.),” řekla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová.
Prezident Trump ale blokádu Kataru na tiskové konferenci 9. června podpořil: „Stát Katar je historicky, bohužel, sponzorem terorismu na velmi vysoké úrovni.”
Trump navíc označil rozhodnutí arabských zemí přerušit diplomatické styky s Katarem za plody své nedávné zahraniční cesty do Rijádu.
„Je skvělé vidět, že návštěva Saúdské Arábie a (summitu) 50 (muslimských) zemí začíná přinášet ovoce. Jejich představitelé řekli, že zaujmou tvrdší přístup k financování extremismu, vše ukazuje na Katar. Možná je to začátek konce hororu jménem terorismus," napsal prezident 6. června na Twitter.
So good to see the Saudi Arabia visit with the King and 50 countries already paying off. They said they would take a hard line on funding...
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 6, 2017
Podle svého vyjádření konzultoval nekompromisní přístup ke Kataru s představiteli armády a hlavně s ministrem zahraničí Rexem Tillersonem. Ten ale ve stejný den naopak vyzval arabské země ke zmírnění blokády Kataru.
„Vyzýváme Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt, aby zmírnily blokádu Kataru,” řekl Tillerson.
Navzdory názoru Trumpa na blokádu navíc Spojené státy prodaly Kataru 15. června letouny F-15 za 280 miliard korun.