Článek
Brněnský podnik Koishi Fish & sushi, pražská galerijní kavárna Café 1 nebo třeba šluknovská hospoda Na Hrázi. Místa, která dlouhé roky fungovala a kterým zlomila vaz vládní proticovidová opatření, letos v létě znovu neotevřela.
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Podle dat společnosti Dotykačka, kterou využívá více než čtvrtina tuzemské gastro scény, je takových podniků zhruba deset procent. A to i přes poměrně rozjetou letní sezonu, během které je vždy otevřeno víc podniků než v zimě.
Situace se liší v regionech. Pouze Praha a Liberecký kraj se počtem otevřených provozoven vyrovnají předcovidovému únoru. Naopak čtvrtina podniků zůstala zavřená ve Zlínském, Plzeňském a Karlovarském kraji.
Rychlé občerstvení jede
Těm, kteří přežili a otevřeli, se ale daří. A to dokonce víc než loňské léto. Podle Dotykačky mají v polovině července tržby na 150 procentech předcovidových hodnot. Loni, ve stejném období to bylo 135 procent.
To, jestli svítí slunce, nebo je deštivo, může způsobit rozdíly v řádu desítek procent.
„Důležité je ale říci, že na výši tržeb má ohromný vliv počasí. To, jestli svítí slunce, nebo je deštivo, může způsobit rozdíly v řádu desítek procent,“ dodává Petr Menclík ředitel společnosti Dotykačka. Za červen tak otevřené podniky hlásí v souhrnu o 22 procent vyšší tržby než loni.
Nejvíc se podle dat z pokladen daří kavárnám a rychlým občerstvením. Těch nyní funguje o 15 procent víc, než když do Česka přišel covid. A díky sportovním událostem typu Euro či olympiáda se daří i sportbarům. Funguje jich stejně jako loni, tržby ale mají dvojnásobné. Nejhůř jsou pak na tom kluby a diskotéky.
Situace je pozitivnější než minulé léto a postupně i opadá obava z dalších lockdownů.
„Situace je pozitivnější než minulé léto a postupně i opadá obava z dalších lockdownů,“ říká Luboš Kastner člen představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.
Kuchaři – nedostatkové zboží
Restaurace si ale stěžují na to, že chybí personál. Právě to je v tuto chvíli největší brzdou české gastronomie. Například plzeňské Pivstro oznámilo, že právě kvůli tomu v září zavře.
Nezbývá, než to poprvé po pěti letech vzdát. K poslednímu srpnu zavíráme.
„Na situaci jsme reagovali ihned hledáním nových posil, ale po šikovných kuchařích se slehla zem. Neslehla – mnoho z nich si pravděpodobně našlo práci mimo gastronomii, zjistili, že 5denní pracovní týden má své výhody a už se pravděpodobně do oboru nevrátí. Po dvouměsíčním hledání nemáme nikoho a výpovědní doby se blíží přímo závratně. A tak nám nezbývá, než to poprvé po pěti letech vzdát. K poslednímu srpnu zavíráme Pivstro,“ píše na Facebooku Alžběta Vlčková, spolumajitelka Pivstra.