Článek
Zánět spojivek na dovolené
Prvotní pomoc v případě zarudnutí oka je vykapat jej volně dostupnými očními kapkami. Pokud víme, že jsme se koupali například v bazénu a oko je z toho podrážděné, doporučuje se po kapkách sáhnout každou hodinu nebo pětkrát denně.
Pokud se obtíže nezlepší, oko bolí, musíme ho přivírat nebo jsme světloplaší, je potřeba navštívit očního lékaře. A to i v zahraničí, protože musí posoudit, zda se nejedná o závažnější oční infekci.
Písek v očích
Pokud se vám nebo vašemu dítěti dostane na pláži písek do očí, první pomoc je vyplachovat, vyplachovat a zase vyplachovat. „Vyplachujte čistou vodou, vodou z PET lahve nebo i očními kapkami,“ radí oční lékařka Andrea Janeková.
Pozor na kontaktní čočky
Při koupání by měli být ostražití především nositelé kontaktních čoček. Pokud se koupou s kontaktními čočkami, je vhodné používat jednodenní, jednorázové, které se na konci dne vyhodí. „Můžeme tak předejít velmi vážným zánětům předního povrchu oka, takzvanému zánětu rohovky, který je nejčastější právě u pacientů s kontaktními čočkami,“ varuje Andrea Janeková.
Sluneční brýle nutné
Je důležité mít brýle s UV faktorem. Podle lékařky totiž brýle bez UV faktoru mohou nadělat ještě více škody, než kdybychom neměli brýle žádné. Oko má totiž samoadaptační mechanismus. Když nám hodně svítí do očí, tak se stáhne zornička a do oka jde záření méně. Pokud není v brýlích UV filtr, tak se zornička vlivem tmavých skel rozšíří a do oka vstupuje velmi mnoho škodlivého UV záření.
Jak dále chránit své oči? Pusťte si úvodní rozhovor. Interview je součástí pořadu Letní ráno, který vysílá Televize Seznam celé prázdniny každý všední den od 8 do 10 hodin.
Návod k naladění Televize Seznam najdete zde.