Článek
Ministerstvo zdravotnictví dokončuje návrh zákona, který upravuje činnost léčitelů. Poskytovatelé alternativní lékařské péče tak budou nově podléhat zákonu. Návrh už má podle mluvčí ministerstva Gabriely Štěpányové za sebou vnitřní připomínky, do konce listopadu projde ještě vnějším připomínkovým řízením.
Léčitelé budou muset ke své činnosti nově získat speciální oprávnění. To získají pouze bezúhonné osoby, které krajskému úřadu ohlásí alespoň své kontaktní místo. Ke každému léčitelskému úkonu navíc budou potřebovat jasný souhlas pacienta.
Zákon poskytovatelům ukládá množství dalších povinností. Kromě evidování záznamů o provedených službách budou muset zpracovat seznam cen prováděných zákroků, vymezit provozní dobu a uzavřít pojistnou smlouvu o pojištění své odpovědnosti za újmu, kterou svým zákrokem nebo doporučením mohou způsobit.
Pokud léčitel pacientovi způsobí neúplnou, nesprávnou informací nebo škodlivou radou újmu na zdraví, bude za ni muset nahradit škodu.
Návrh zákona počítá i s případy, kdy léčitelskou praxi provozuje běžný lékař. V takovém případě musí pacienta vždy upozornit na to, že navrhuje služby, které neodpovídají pravidlům vědy a uznávaných medicínských postupů.
Stejně musí být vymezeny i všechny reklamy na léčitelské služby. A zakázáno je v reklamách i uvádět jakékoliv informace, které mohou klienta uvést v omyl.
Debatu o nutnosti legislativně vymezit činnost léčitelů a center alternativní medicíny otevřel v květnu 2018 dokument České televize Obchod se zdravím. Ten pomocí skryté kamery odhalil praktiky pracovníků centra alternativní medicíny AKTIP, kteří svým pacientům za peníze například předepisovali placebo, nebo doporučovali léčit rakovinu milencem.
Vedoucí centra a lékařka Jarmila Klímová dokument označila za tendenční. „V dokumentu jsou používány prostředky, které mají charakter toho, čemu se říká černá propaganda. Byly tady porušeny předpisy na ochranu osobnosti, divák byl záměrně uváděn v omyl,“ řekla Seznamu letos v červnu.
V souvislosti s podezřelými praktikami pracovníků centra AKTIP policie v červnu zahájila proti lékařce Klímové i její kolegyni, konzultantce Lence Kutilové trestní stíhání. V listopadu ale případ odložila s tím, že podle ní nejde o trestný čin. Členové organizace Kverulant, kteří na ženy v květnu podali trestní oznámení, se se závěry vyšetřování nesmířili a rozhodli se proti nim podat stížnost.