Článek
Britský premiér Boris Johnson odmítá zprostit zdravotníky a pečovatele ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor (EHP) povinnosti připlácet stovky liber na veřejné zdravotnictví. Vyplynulo to ze středečních interpelací na předsedu vlády.
Všichni pracovníci ze zemí mimo EHP, tedy v zásadě kromě EU a Norska, musí na systém veřejného zdravotnictví (NHS) přispívat 400 librami (přes 12 000 korun) ročně, i když jsou sami zdravotníky. Takzvaná imigrační zdravotní přirážka (IHS) se má od října tohoto roku zvýšit na 624 liber ročně. Za každé své dítě navíc budou muset tito pracovníci platit dalších 470 liber ročně.
Premiér Johnson však zjevně odmítá imigranty pracující v NHS nebo v pečovatelských službách od tohoto poplatku osvobodit, ačkoli kritici tuto politiku považují za nespravedlivou. Právě nynější koronavirová krize přitom naplno odhalila, jak důležití tito pracovníci pro Británii jsou.
Lídr opozičních labouristů Keir Starmer téma nastolil na středečních interpelacích. „Myslí si premiér, že je správné, aby pracovníci přicházející ze zahraničí a pracující u nás v první linii měli platit přirážku stovek, někdy tisícovek liber, aby mohli sami využívat NHS?“ ptal se Starmer podle serveru televize Sky News.
Konzervativní premiér Johnson odpověděl, že chápe potíže, s nimiž se personál NHS potýká, a připomněl, že jemu zahraniční zdravotníci zachránili život. „Na druhou stranu musíme vidět realitu. Je to skvělá národní služba, je to národní instituce, potřebuje financovat a ony příspěvky vlastně pomáhají získat kolem 900 milionů liber, je velmi obtížné za nynějších okolností najít alternativní zdroje,“ řekl Johnson.
This is jaw-dropping.
— Dr Mike Galsworthy (@mikegalsworthy) May 20, 2020
Boris Johnson acknowledges NHS staff from abroad “frankly saved my life” - then instantly pivots to “on the other hand”... and says it is profitable to fleece foreign NHS workers for cash for the NHS.
He really said that. Watch:
pic.twitter.com/5SbIOrxOGW
Britský premiér sám prodělal covid-19 a kvůli nákaze strávil v dubnu tři dny na jednotce intenzivní péče. Po propuštění z nemocnice uvedl, že mu zaměstnanci NHS „zachránili život“. Mezi nimi byli i ti ze zahraničí.
Šéfka profesní komory britských zdravotních sester Donna Kinnairová uvedla, že má „zdrcující“ údaje o tom, kolik zahraničních zdravotníků má problémy poplatek za zdravotní péči uhradit. Podle ní v Británii pracuje přes 77 000 takových zdravotních sester a dalšího zdravotnického personálu ze zemí mimo EHP. Nynější pandemie podle Kinnairové potvrdila význam těchto pracovníků. „Bez nich by tu péče o pacienty byla v ohrožení,“ zdůraznila.
Šéf labouristů řekl, že jeho strana předloží návrh dodatku k imigračnímu zákonu tak, aby byli pracovníci NHS a pečovatelé od kontroverzního poplatku osvobozeni.
Britská vláda pomůže stávajícím zdravotníkům, porodním asistentkám, pečovatelům, lékárníkům a dalším bezplatným prodloužením jejich víz o jeden rok. Během něj budou od přirážky IHS osvobozeni. Automaticky prodloužena mají být víza, která vyprší do 1. října tohoto roku.