Článek
Většina zaměstnanců ale stále zůstane bez práce.
„Zatím máme potvrzeno zhruba 50 klientů, kteří měli rezervaci a potvrdili, že dorazí. Samozřejmě, může se to ještě změnit. Ale každopádně obvoláváme postupně klienty s rezervací, kteří mají platné návrhy na komplexní lázeňskou péči,“ řekl ČTK ředitel Lázní Františkovy Lázně Josef Ciglanský.
Ve Františkových Lázních nejprve otevřou v neděli jeden lázeňský dům, a to Belveder. Aby byl zajištěn chod a péče o lázeňské hosty, bude potřeba asi 20 zaměstnanců. Podle Ciglanského by se další týden mohl počet klientů zvedat a s tím také budou povoláváni další zaměstnanci, kteří jinak zůstávají na 60 procentech mzdy doma.
I když čeští klienti na takzvané křížkové pobyty pomohou se startem lázní po vynucené odstávce, zásadní pro lázně v Karlovarském kraji bude až otevření hranic, minimálně pro hosty z Evropské unie, dodal Ciglanský.
Opětovný start chystají na příští týden i Léčebné lázně Mariánské Lázně. Také půjde o klienty na takzvanou komplexní lázeňskou léčbu, v první vlně asi o 40 hostů. Jde například o pobyty po operacích nebo pro zlepšení kvality života při chronickém onemocnění a další indikace.
Podle starosty Mariánských Lázní Martina Kaliny (Piráti) hotelové pobyty začnou 25. května. „Lázeňské hotely budou přistupovat velmi zodpovědně k zabezpečení zdraví všech svých hostů a během pobytu bude o hosty opravdu pečlivě postaráno s ohledem na současnou situaci,“ uvedl Kalina. Jako první by měly provoz obnovit Centrální lázně s Neapolí a Hvězdou. Další provozovatelé péče na pojišťovnu budou následovat.
Poskytovatelé lázeňských služeb se už před časem obrátili na vládu s žádostí o pomoc, protože uzavření lázní a zavření hranic připravilo lázně o příjmy, zatímco mzdy zaměstnanců musí hradit stále. Jedním z návrhů bylo to, aby stát hradil zaměstnancům, kteří ještě několik měsíců nebudou mít práci, mzdy i po ukončení nouzového stavu, protože návrat k běžnému provozu potrvá podle představitelů lázní mnoho měsíců.