Článek
Speciální rehabilitační programy mají podle vývojářů potenciál rozchodit částečně ochrnuté pacienty. Pacient má nasazené speciální brýle, které ho přenesou do virtuálního světa. V něm například rukou spojuje různé obrazce nebo chodí po parku a sbírá houby. Brýle jsou napojeny na monitor a fyzioterapeut kontroluje, co pacient ve virtuální realitě dělá, a může mu asistovat a usměrňovat ho.
Virtuální realita totiž obalamutí mozek, aby znovu vysílal správné signály do končetin. „Když pacient v simulaci vidí, že jeho nohy chodí, přijme to jeho mozek jako fakt a spustí procesy, jako kdyby nohy chodily. Třeba natahuje svalstvo, a tím ulevuje od spastických bolestí,“ uvedla Jana Trdá, spoluzakladatelka VR Life.
Během několika měsíců chtějí lázně spustit pilotní projekt. Plánují zahrnout virtuální realitu mezi léčebné procedury pro pacienty s onemocněním pohybového aparátu a nervového systému. V tuto chvíli se finišuje s přípravami a testováním na lázeňských hostech.
První programy budou zaměřené na rehabilitaci ruky, další budou určeny pro pacienty po různých úrazech, operacích nebo neurologických onemocněních. Virtuální realitu chtějí lázně využívat i při rehabilitaci pacientů s Parkinsonovou nemocí. Virtuální realita je velmi slibná také při rehabilitaci vozíčkářů. Trénink ve virtuální realitě totiž prokazatelně snižuje bolesti, posiluje svaly a zlepšuje psychický stav pacientů.