Hlavní obsah

Lamy by nás mohly zachránit. Mají protilátky viru, který zastavil svět

Foto: Profimedia.cz

Lamy mají téměř zázračné protilátky.

Jmenuje se Winter, je to lama a mluví o ní celý svět. Belgičtí vědci u zvířete objevili protilátky koronaviru, který způsobuje covid-19. A blýskla se opět šance na efektivní léčbu i prevenci.

Článek

Čtyřletá lama Winter se stala předmětem výzkumu na univerzitě v belgickém Gentu ve spolupráci s univerzitou v texaském Austinu. Účastnila se už předchozí studie týkající se infekčních onemocnění SARS a MERS. Vědci v těle lamy tehdy našli protilátky, a vzhledem k podobné struktuře nového koronavirového onemocnění tak výzkumníky napadlo otestovat Winter na protilátky nemoci covid-19.

Podle výsledků studie, již autoři publikovali ve vědeckém časopise Cell, umí lamí organismus vytvořit látky, které se navážou na proteiny koronaviru SARS-CoV-2, a nabourají tak strukturu napadené buňky. Umí také virus blokovat od napadení ostatních buněk.

„Je to jedna z prvních protilátek, která umí SARS-CoV-2 neutralizovat,“ komentuje studii spoluautor z americké University of Texas Jason McLellan. Podle vědců by mohly lamy efektivně sloužit v boji proti koronavirové pandemii.

Vakcína totiž v těle funguje až měsíc nebo dva po aplikaci. Protilátky se v těle vytvoří téměř okamžitě. Poznatky by tak mohly posloužit hlavně starším a chronicky nemocným lidem. Lamy mají dokonce dva druhy protilátek. Jedna je více podobná těm, které si umí vytvořit člověk. Účinnější jsou však podle vědců ty druhé, jež mají pouze zvířata.

Autoři studie navrhují, aby se právě tento druh protilátek využíval v inhalátorech. Pro onemocnění dýchacích cest je to jeden z nejefektivnějších druhů léčby. Zároveň by látky mohly být teoreticky použity i jako preventivní pomoc pro ty, kteří si chorobou ještě neprošli. Přestože by byl účinek okamžitý, netrval by déle než dva měsíce. Látky tak zatím nelze použít jako plnohodnotnou vakcínu.

Protilátky mají lamy geneticky dané. Podobné by tak mohli mít i jiní zástupci čeledi velbloudovitých, jako alpaky, velbloudi nebo lamy guanako. Zajímavostí je, že podobné látky mají v sobě i žraloci, ti jsou však podle vědců „obtížnější na zkoumání“. S lamami, které jsou mírumilovné, se vědcům snadno pracuje. „Tedy pokud se jim nelíbíte, poplivají vás,“ varuje Xavier Saelens, člen výzkumného týmu, pro deník The New York Times.

Není to poprvé, kdy se u lam objevují protilátky virů, se kterými má člověk velké potíže. Zvířata posloužila velkým dílem i ve výzkumu léku na HIV. Lama Winter se účastnila experimentu už v roce 2016. Na novém výzkumu začali v Gentu pracovat téměř okamžitě poté, co čínští vědci zveřejnili podobu nového koronaviru.

„Teď pracujeme opravdu usilovně na tom, abychom protilátky zkusili na lidech,“ říkají autoři studie a dodávají, že by se ji to mohlo povést do konce roku 2020. Poté ale trvá přibližně pět až šest let, než se nasbírají věrohodná data o chování protilátek v lidském těle. „Pokud se to podaří, lama Winter si zaslouží sochu,“ dodává lékař Saelens.

Doporučované