Článek
Důkazem toho bylo středeční stání u londýnského Vrchního soudu, kam se strana dostala kvůli žalobě ze strany sedmi whistleblowerů.
Bývalí zaměstnanci si loni v dokumentu BBC o Labour Party stěžovali na to, že strana není s to vyřešit antisemitské projevy uvnitř uskupení. To je za to zkritizovalo a snažilo se je zdiskreditovat.
Časy se ale mění. Labouristická strana se u Vrchního soudu podle britských médií „bezvýhradně“ omluvila s tím, že její komentáře na adresu whistleblowerů byly „nepravdivé a pomlouvačné“. Navíc strana souhlasila s tím, že sedmičce poškozených vyplatí odškodné za „značné škody“, které jim způsobila.
Po odvysílání dokumentu s názvem „Je Labouristická strana antisemitská?“ vydali labouristé tiskovou zprávu, v níž o whistleblowerech řekli, že si „přihráli vlastní polívčičku“. A to jak osobní, tak i politickou. A že šlo jen o „nespokojené bývalé zaměstnance“.
Breaking: Labour apologises unreservedly to whistleblowers and BBC journalist involved in Panorama investigation in anti-semitism. Full statements: pic.twitter.com/30mSrO6uc3
— Matt Honeycombe-Foster (@matt_hfoster) July 22, 2020
Katherine Buckinghamová, Michael Creighton, Samuel Matthews, Daniel Hogan, Louise Withers Greenová, Martha Robinsonová a Benjamin Westerman tehdy projevili obavy, že labouristé nejsou dostatečně zavázáni řádně vyšetřit antisemitismus uvnitř strany.
Řada bývalých straníků také podle BBC uvedla, že vysoce postavení politici blízcí vedení v té době zasahovali do procesu řešení stížností na antisemitismus. A že po nástupu Jeremyho Corbyna do čela strany počet stížností vzrostl.
„Tohle je jen začátek“
„Labouristická strana uznává, že tato tvrzení týkající se žalobců jsou nepravdivá, odvolává je a bere zpět a zavazuje se, že se nebudou opakovat. Labour Party je tu dnes, aby věc veřejně uvedla na pravou míru a omluvila se žalobcům za úzkosti a zostuzení, které jim způsobila,“ uvedl právní zástupce labouristů Mark Henderson.
Strana se omluvila i novináři Johnu Wareovi, autorovi skoro hodinového vhledu do jejího fungování na BBC. Labour Party ho dříve falešně obvinila z „úmyslné a škodlivé dezinterpretace, která měla za účel uvést veřejnost v omyl“.
„Tohle je jen začátek,“ uvedl podle deníku The Telegraph advokát žalobců Mark Lewis. „Podnikáme kroky proti těm, kteří tyto urážky na cti opakují, a podnikneme je i v budoucnu proti těm, kteří se k tomu uchýlí. Čestný názor musí být založený na faktech. Bohužel je příliš mnoho těch, kteří se s kontrolou informací netrápí, když nejdou ruku v ruce s jejich pohledem na svět,“ dodal Lewis.
At long last, the #Whistleblowers against #LabourAntisemitism are vindicated.
— Simon Johnson (@sjrbsimon) July 22, 2020
"We unreservedly withdraw all allegations of bad faith, malice and lying. We .. apologise unreservedly for the distress, embarrassment & hurt caused by their publication." Damages will be paid. https://t.co/hEEQv3N9Ou
Labourista a stínový generální prokurátor, Lord Charles Falconer, středeční dění u Vrchního soudu označil za konec éry, kdy Labouristická strana obviňovala whistleblowery z toho, že se chovají nečestně. „A jsem neskutečně rád, že jsme to ukončili,“ uvedl podle Telegraphu.
Ve vyjádření labouristů stojí, že antisemitismus považují za „skvrnu“ na pověsti Labour Party, která způsobila nepřijatelné a nepředstavitelné množství smutku a úzkosti židovské komunitě i členům personálu.
„Pod vedením Keira Starmera a Angely Raynerové jsme proti antisemitismu v Labouristické straně odhodláni bojovat. Pokud si chceme znovu získat důvěru židovské komunity, musíme to dokázat i změnou vedení,“ píše se v oficiálním vyjádření.
Tento krok ocenili podle Telegraphu někteří vysoce postavení členové strany židovského vyznání. Například bývalé členky britského parlamentu Ruth Smeethová a Luciana Bergerová. Ta ze strany kvůli antisemitským útokům vystoupila.
„Ti whistlebloweři byli tak stateční – bezvýhradnou omluvu, která se jim dnes dostala, vítám. A nepodceňuji osobní ani pracovní cenu, kterou za to ve svých životech zaplatili,“ napsala na Twitter Bergerová.
Smeethová doplnila, že na takový krok dlouho čekala. Ocenila odvahu a „inspirativní sílu“ stěžovatelů. „Byli vytrvale napadáni jen proto, že byli upřímní,“ napsala v tweetu. V dalším, k němuž připojila i fotku whistleblowerů, napsala prostý popisek: „Hrdinové.“
This has been a long time coming, the whistleblowers were so brave to make a stand & their strength has been inspirational. They have been relentlessly attacked for simply being honest. @UKLabour are absolutely right to apologise for the shameless way they have been treated https://t.co/kP17qRui3m
— Ruth Smeeth (@RuthSmeeth) July 22, 2020
Sedmapadesátiletý Starmer, který se do čela Labour Party dostal v dubnu tohoto roku a její otěže převzal po vyhraněnějším Jeremym Corbynovi, skutečně na změnách uvnitř strany pracuje. Nic jiného mu ani nezbývá, v posledních několika volbách labouristé zrovna neexcelovali.
Před několika týdny Starmer propustil ze svého politického týmu vysoce postavenou členku politické formace, stínovou ministryni odpovědnou za otázky vzdělání Rebbecu Longovou-Baileyovou. A to kvůli tomu, že na sociálních sítích sdílela obsah s antisemitskou konspirační teorií.
Longová-Baileyová, která byla dlouholetou spojenkyní bývalého lídra Jeremyho Corbyna, řekla, že sdílením článku na Twitteru neřekla, že se s celým textem ztotožňuje. Uvedla také, že vydala objasnění, se kterým strana souhlasila.