Hlavní obsah

Kvůli rostoucím cenám staveb nepostaví Nepomuk hasičskou stanici

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Kvůli razantnímu zdražení stavebních prací a materiálů nepostaví čtyřtisícový Nepomuk na Plzeňsku dlouho plánovanou požární zbrojnici. Její náklady se během dvou let zvedly na dvojnásobek.

Článek

Nepomuk vrátí přiznanou dotaci 23,3 milionu korun od ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a zažádá o dotaci na opravu současné budovy sboru dobrovolných hasičů. V nové budově měli být dobrovolní hasiči společně s profesionály, kterým ale nedávno centrála schválila stavbu vlastního objektu vedle současné staré zbrojnice.

„Město nově co nejdříve požádá o státní dotaci ve výši ‚jen‘ čtyř milionů korun, za něž pořídí příští rok novou střechu, okna a vrata. Ověřil jsem si před pár dny, že pro tyto ‚hasičské‘ dotace splňujeme veškerá kritéria,“ uvedl místostarosta města Vladimír Vokurka (za ANO). Dotace by měla pokrýt většinu nákladů na opravu staré „hasičárny“. Kompletní oprava, která bude pokračovat ještě druhou etapou, spolkne do deseti milionů korun.

Původní dotace MMR na stavbu nové městské stanice vycházela z prvního rozpočtu stavby 27 milionů korun, který byl v roce 2018 součástí žádosti. „Po letošní aktualizaci se náklady zvedly na 52,4 milionu korun, čímž by byly překročeny možnosti města financovat takto rozsáhlou investici,“ řekl starosta Jiří Švec (za ANO). Město podle Vokurky prověřilo skutečné náklady zjišťovacím řízením a podle výsledků zastupitelstvo rozhodlo o vrácení dotace. Stavbu prodražilo také to, že podle nové legislativy musí budovy pořizované obcemi odpovídat standardu pasivních domů, a mít tak nízkou energetickou náročnost. Pokud by se město do stavby i po zvýšení nákladů pustilo, muselo by podle Vokurky zastavit všechny investice, na něž má zhruba 20 milionů korun ročně. „Navíc by se akce musela zafinancovat dopředu, takže bychom si na ni museli půjčit,“ uvedl.

Nepomuk se před nedávnem dozvěděl, že profesionálové, kteří jsou dnes ve staré budově spolu s dobrovolníky, dostanou od státu peníze, aby si na městském pozemku vedle současné hasičárny postavili svoji zbrojnici. Nová městská budova by tak pak sloužila „jen“ pro dobrovolné hasiče. Současná zbrojnice není v zas tak špatném stavu, ale už nevyhovuje pro potřeby profesionálů, uvedl Švec. Město teď bude schvalovat změnu územního plánu na stavbu nové profesionální zbrojnice, která by měla nabýt právní moci do února. „Mají eminentní zájem profi hasičárnu postavit,“ uvedl Vokurka. Pokud by se podle něj postavily nové budovy pro profesionály i dobrovolníky, mělo by město problém s rekonstrukcí i využitím staré hasičárny. „Dáme ji postupně do kupy. A zůstane tam výjezdové místo záchranky,“ uvedl.

Nepomuk má téměř 30 dobrovolných hasičů, kteří pomáhají profesionálům také při velkých zásazích, jako jsou třeba nehody na hlavním tahu Plzeň - Nepomuk - Strakonice - České Budějovice. „Poloha hasičské stanice skvěle nahrává předepsaným dojezdovým časům,“ dodal Vokurka.

Doporučované