Článek
Nejméně třicet dětí ze severovýchodu Indie náhle zemřelo v posledních deseti dnech, další skončily na jednotce intenzivní péče. Důvodem smrti je konzumace ovoce liči. Neví se, zda bylo ovoce nezralé nebo ho bylo zkonzumováno nadmíru, ale přesně v těchto případech je velmi nebezpečné. Nezralé liči totiž obsahuje jedovaté látky, které napadají zejména mladší populaci a způsobují tím akutní zánět mozku, jenž je známý pod svým odborným názvem jako encefalitida.
Velká čísla dětského úmrtí byla zaznamenána ve dvou nemocnicích v oblasti Muzaffarpur ve státě Bihar. Toto území je známé svými rozsáhlými sady právě s ovocem liči. Podobná úmrtí se zde objevují již od 90. let minulého století, zejména během sezóny liči. Od roku 2010 na chamki bukhar, jak je nemoc místními nazývána, zemřelo bezmála 400 dětí, jen v roce 2014 to bylo rekordních 150 dětských životů.
Američtí vědci před čtyřmi lety zjistili, že nezralé liči obsahuje jedovaté aminokyseliny, které při konzumaci ovoce nalačno způsobují zvracení. Pokud je takové ovoce konzumováno ve velkém množství, aminokyseliny způsobují náhlý pokles hladiny cukru v krvi, zvracení, horečku, bezvědomí a následnou smrt. Nejvíce ohroženou skupinou jsou malé podvyživené děti.
Indie ale není jedinou zemí, kde došlo ke konzumaci jedovatého ovoce. Byly zaznamenány podobné případy v Bangladéši a Vietnamu, kde se rovněž ve velké míře liči pěstuje.