Článek
Královéhradečtí policisté po osmiměsíčním vyšetřování údajné hospodářské kriminality v Peci pod Sněžkou rozšířili trestní stíhání u pěti osob o další skutky. Mezi celkem devíti obviněnými jsou například dlouholetý starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek (SNK Sněžka) či bývalý ředitel Krkonošského národního parku Jan Hřebačka.
„Všem je kladeno za vinu, že v rámci rekonstrukce a zajištění provozu Lanové dráhy Pec pod Sněžkou nezajistili žádný smluvní vztah, který by upravoval podmínky pronájmu dotčených pozemků, na kterých byla lanová dráha rekonstruována. Tyto pozemky jsou ve vlastnictví České republiky a právo s nimi hospodařit má výlučně Správa Krkonošského národního parku,“ uvedla mluvčí krajské policie Ivana Ježková.
Krkonošský národní park (KRNAP) tedy podle zjištění policistů smluvně neošetřil využívání státních pozemků městem, čímž podle vyšetřovatelů mohla vzniknout škoda přes 9,6 milionu korun při předpokládané životnosti rekonstruované Lanové dráhy Sněžka v délce trvání 30 let. „Z této částky měla vzniknout od uvedení do provozu do zahájení trestního stíhání škoda dokonaná, a to ve výši 1,6 milionu korun,“ dodala Ježková.
Redakce se pokusila kontaktovat starostu Pece pod Sněžkou Alana Tomáška, který by měl být jedním z obviněných, starosta však měl vypnutý telefon. Mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný uvedl, že se k celému případu do ukončení vyšetřování nemůže vyjadřovat. Smluvní ošetření pozemků se podle něj už podařilo vyřešit. „Náprava už byla zjednána před několika měsíci, my jsme o tom problému věděli a už dávno byl vyřešen, takže to, co se v tuto chvíli řeší, je záležitostí hluboké minulosti,“ uvedl Drahný.
Pětici obviněných však za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí až 12 let ve vězení.
Novou kabinovou lanovku na Sněžku, která nahradila původní sedačkovou z roku 1949, stavěla Pec pod Sněžkou v letech 2011 až 2014 za peníze získané z dotací. Vyrostla na trase lanovky původní, jen dolní stanici stavebníci přestěhovali blíže k centru Pece.
V krkonošské kauze, kterou policisté prošetřují už od roku 2017, je obviněno celkem devět osob, obvinění si vyslechly letos v lednu. Týkají se zločinu dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Od té doby kriminalisté pokračovali v prověřování případu, jež je dovedlo k objevení výše uvedených nesrovnalostí kolem pozemků pod lanovkou na Sněžku. Zatím nepotvrdili ani jedno ze jmen obviněných. Škoda, která měla podle policejní mluvčí vzniknout absencí smluvního vztahu při pronájmu státních pozemků, však není jediným proviněním, které policisté v krkonošské kauze prověřují. Spis má podle Ježkové přes 12 tisíc stran a stále se rozšiřuje.
„Díky medializaci případu se policistům ozvala řada dalších možných poškozených, kteří do této doby o podezření z trestního jednání obviněných mlčeli. I díky jejich svědectví vyšetřování případu pokročilo,“ uvedla letos v červenci.
Dílčí prověřování podle ní směřovalo i do zahraničí. „Kriminalisté v rámci trestního řízení zajistili obrovské množství počítačových dat, která v současné době stále podrobuje znalec v oblasti kybernetiky znaleckému zkoumání. Další znalecké posudky, jež budou zadány, budou z oboru stavebnictví a architektury. O odborná stanoviska vyšetřovatelé požádali i státní instituce, například ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo životního prostředí, ministerstvo dopravy a další,“ uvedla v červenci.
Podle dřívějších informací by se část případu měla týkat i loni v létě otevřené Herní krajiny Pecka, kterou Pec pod Sněžkou vybudovala u horní stanice lanové dráhy na Portáškách. Náklady byly skoro 50 milionů korun. Letos se krajina z dřevěných prvků měla rozrůst i do partnerského města Karpacz na druhé straně hory Sněžky. Policisté však toto ani další projekty, které by mohly být do vyšetřování zahrnuty, nepotvrdili.