Článek
Celkem se v pevninské Číně, do které se nepočítá Hongkong a Macao, do čtvrteční půlnoci nákaza novým typem koronaviru potvrdila u 75 465 lidí.
Aktuální počet nakažených i úmrtí se ve srovnání se čtvrtkem zvýšil. Ve čtvrtek úřady informovaly o 394 nakažených a 114 mrtvých, což byl nejnižší denní nárůst za poslední týdny. Nejnovější čísla hovoří o 889 nakažených a 118 mrtvých.
Čína za posledních osm dní hned třikrát změnila způsob, jakým počítá nakažené lidi. Způsob, jakým jsou pacienti diagnostikováni, podle Reuters výrazně ovlivňuje oficiální statistiky. Při každé změně metody počítání nakažených pacientů pak vyvstávají otázky ohledně toho, jak přesně oficiálně ohlašované údaje reflektují skutečný stav epidemie.
Čínské úřady nejprve počítaly jako nakažené jen ty, u nichž se stopy koronaviru prokázaly v testu nukleových kyselin. Jeho vyhodnocení však může trvat až několik dní. Minulý čtvrtek se proto úřady rozhodly do statistik započítat i pacienty, u nichž byl zjištěn zápal plic výpočetní tomografií (CT), aniž měli pozitivní testy nukleových kyselin. Kvůli tomuto kroku skokově přibylo téměř 15 000 nových případů.
Čínská národní zdravotnická komise (NHC) se pak tuto středu rozhodla, že v provincii Chu-pej přestane započítávat případy vyšetřené pouze pomocí CT. Ze statistik proto za středu vyškrtla 279 případů, které by dříve započítala, a oficiálně jich nahlásila 349.
Po vlně nevole však dnes čínské úřady přislíbily, že způsob počítaní uvedou do stavu z minulého týdne, kdy v nejvíce zasažené provincii Chu-pej začaly do statistik nově započítávat i nemocné, u nichž nákazu definitivně nepotvrdily laboratorní testy, ale pouze rentgen plic.
Čína si kvůli způsobu, jakým informuje o počtu nakažených, vysloužila kritiku některých expertů a například i Spojených států. Podle odborníka na infekční choroby Allena Chenga z univerzity v Melbourne by bylo nejvhodnější, kdyby informovala, kolik pacientů diagnostikovala v jaký den a jakou metodou, namísto toho, aby spojovala různé údaje do jedné souhrnné statistiky.
Mimo pevninskou Čínu zemřeli na Covid-19 také jednotlivci v Hongkongu, na Tchaj-wanu, v Japonsku, na Filipínách, v Íránu, ve Francii a naposledy úmrtí ohlásila také Jižní Korea. V jihokorejském městě Tegu a jeho okolí, kde se koronavirus šíří, místní úřady vyhlásily zvláštní zónu. V oblasti, ve které žije několik milionů lidí, se podle agentury AP potvrdilo již 69 případů nákazy. Jeden člověk nemoci Covid-19 podlehl.
„Naše snahy se dosud soustředily na zabránění tomu, aby se nemoc dostala do země. Ale teď pozornost zaměříme na to, abychom zabránili dalšímu šíření nemoci v místních komunitách,“ uvedl v pátek jihokorejský premiér Čong Sje-kjon.