Hlavní obsah

Kvůli koronaviru klesá nájemné v nejdražších městech světa

Foto: Seznam Zprávy

V nejdražších čtvrtích Londýna nájmy v září meziročně klesly o 8,1 procenta.

Obyvatelé velkých měst už nechtějí platit vysoký nájem. V metropolích, jako je Sydney, New York či Londýn, proto padají částky za bydlení v nejdražších lokalitách. Svůj postoj však mění i lidé žijící na předměstí.

Článek

Kvůli šíření nového koronaviru a souvisejícím opatřením klesá nájemné v nejdražších městech světa. Lidé nechtějí platit vysoké částky za bydlení v dříve žádaných centrech, kde je nyní většina obchodů, restaurací a služeb zavřená. Právě dostupnost služeb byla často hlavním důvodem, proč se lidé do centra nastěhovali. Situace je podobná v Sydney, New Yorku, San Francisku i v Londýně, uvedla agentura Bloomberg.

„Jestliže teď nejednáte o snížení nájmu, jste blázni,“ říká analytik Tim Lawless ze společnosti CoreLogic, která se zabývá analýzou dat. „Nabídka je vysoká a poptávka prudce klesla,“ dodává.

Priority zájemců o bydlení změnil přechod na práci z domova i zavřené obchody a bary. A změnila se tak i mocenská rovnováha mezi pronajímateli a nájemníky.

Dokladem nynějšího trendu je i 26letá Christine Chungová, které se podařilo vyjednat devítiprocentní slevu na nájemném za dům v žádané čtvrti Enmore v australském Sydney. „Až bude smlouva končit, budu tlačit na další slevu,“ říká Chungová. „Trh se změnil,“ vysvětluje žena, která se o dům v lokalitě vzdálené asi deset kilometrů od centra města dělí s třemi dalšími nájemníky.

Měnit se ale začíná i situace na předměstích. Lidé se solidním příjmem si myslí, že se do kanceláří na plný úvazek už nikdy nevrátí a začínají být ochotni dojíždět do práce z větší vzdálenosti výměnou za více prostoru a větší zahradu. Ceny takových nemovitostí se proto zvyšují navzdory hrozbě globální recese.

Například v oblasti Westchester County, která leží na sever od New Yorku a která se může pochlubit více než 80 kilometry čtverečních parků, se kupní ceny rodinných domů zvýšily ve srovnání s loňskem o 16 procent. Naopak na Manhattanu jsou nejnižší od roku 2013 a nabídka je ve srovnání s minulým rokem trojnásobná.

Dramatický pokles cen nájmů zažívá i kalifornské San Francisco. Město, které působí jako magnet na ambiciózní mladé lidi, proslulo raketově rostoucími cenami nájmů, jež přiměly i některé zaměstnance ze Silicon Valley žít v pronajatých obytných vozech zaparkovaných na ulici. Když teď ale technologické firmy sdělují zaměstnancům, že budou pracovat na dálku určitě ještě v příštím roce a možná trvale, nájmy rychle klesají. Nájemné v garsonce v San Franciscu bylo v září podle webu Realtor meziročně o 31 procent nižší, zatímco celostátní pokles činil 0,5 procenta.

V Londýně ceny nájmů klesají v reakci na úbytek zahraničních studentů a dobře placených cizinců, kteří město opouštějí kvůli brexitu. V nejdražších čtvrtích nájmy podle společnosti Knight Frank v září meziročně klesly o 8,1 procenta, nejprudčeji za posledních více než deset let. Slabší poptávku po bydlení vykazuje Londýn jako jediný region v Británii, ukázal průzkum organizace Royal Institution of Chartered Surveyors.

Podle profesorky urbanismu Christine Boyerové z Princetonské univerzity by pokles cen bydlení mohl vést k jeho spravedlivější distribuci. Města si ale podle ní svou přitažlivost uchovají. „Milujeme města, rádi se sdružujeme,“ říká žena, která sama také pronajímá.

Doporučované