Článek
Americký stát Havaj poprvé od konce studené války otestoval systém varování před jaderným útokem.
Havajské úřady se rozhodly obnovit pravidelné měsíční testy systému kvůli rostoucí jaderné a raketové hrozbě ze strany severokorejského režimu Kim Čong-una.
Podle agentury AP ale byly sirény na některých místech špatně slyšitelné, jinde nefungovaly vůbec.
Severní Korea ve středu brzy ráno místního času otestovala raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy.
Už v září pak Pchjongjang uskutečnil šestou a zatím nejsilnější jadernou zkoušku a v poslední době má za sebou také sérii raketových testů.
Havaj je severokorejskému území nejblíže a severokorejská raketa by tam dopadla 20 minut po startu.
Video: Vojáci se radují s vůdcem nad úspěšným testem
Sirény upozorňující obyvatelstvo i početné turisty na možný jaderný úder nepřítele byly naposledy na Havaji vyzkoušeny v 80. letech. Teď ale budou znít znovu vždy první pracovní den v měsíci, napsal server BBC News.
Agentura AP uvedla, že například na známé pláži Waikiki sirénu v pátek téměř přehlušily nárazy vln a větru. Představitel úřadu pro zvládání mimořádných situací Vern Miyagi sdělil, že na ostrovech je 385 varovných sirén a jejich slyšitelnost pochopitelně závisí na tom, jak daleko je od nich člověk vzdálen.
Místní úřady občany o testu informovaly během posledního měsíce prostřednictvím televize, rozhlasu i dalších médií. Přesto někteří lidé v pátek netušili, proč siréna houká, jiní zase nevěděli, jak by se v případě skutečné hrozby měli zachovat.
Podle místních úředníků mají obyvatelé v případě reálného poplachu zůstat uvnitř budov a čekat na pokyny. Havaj podle agentury AP již nemá žádné jaderné kryty; když studená válka skončila, přestala se jim věnovat péče.
Havajské úřady běžně testují sirény varující před možnými živelnými pohromami, například přívalovými vlnami tsunami. Zvuk jaderného alarmu je ale jiný.