Článek
Se čtvrteční půlnocí vstoupila v platnost nová pravidla o ochraně osobních údajů známá jako GDPR. V tu samou chvíli obdrželi regulátoři ve čtyřech zemích první žaloby na společnosti Facebook a Google. Další pak mířily na sociální sítě Instagram a Whatsapp. Obviněním čelí v Rakousku, Belgii, Německu a Francii. Hrozí jim miliardové pokuty.
Společnosti zabývající se novou legislativou se budou podle jejich zástupců zaměřovat právě na velké společnosti, které pravidla obcházejí vědomě a doufají, že jim nic nehrozí. Pokud však evropské úřady shledají jejich chování v rozporu s právem, hrozí jim pokuta ve výši až čtyř procent jejich celkového ročního obratu. Takovou pokutu přitom mohou dostat i opakovaně a to již od pátku. Žádné přechodné období se zde neuplatní.
Regulační orgány proto nyní budou přezkoumávat algoritmy, které v souvislosti s využíváním osobních dat technologičtí giganti využívají. Podle některých legislativních expertů Facebook porušuje pravidla GDPR, protože shromažďují citlivé informace o tom, jakého jsou jejich uživatelé politického nebo náboženského smýšlení, rasy nebo pohlaví, a to bez jejich souhlasu.
Podle expertů monitoruje Facebook čtyřicet procent celosvětových webů. aby mohl sledovat, jak se na nich jeho uživatelé chovají a tyto informace pak dále využívat. To je přitom bez výslovného souhlasu zakázáno. Mark Zuckerberg nedávno vystoupil v Evropském parlamentu, kde všechny ujistil, že Facebook hodlá nová pravidla dodržovat.
Žaloba tvrdí, že ačkoliv společnosti zavedly nové ochranné prvky, stále nepřímo nutí uživatele k tomu, aby jí osobní informace poskytovali. A to například tak, že souhlasem podmiňuje používání určitého operačního systému, jako je Android v případě společnosti Google.