Článek
Banky, pojišťovny a správci aktiv si zřizují nová centra v EU nebo rozšiřují ta stávající, aby mohli po přechodném období, tedy po letošním 31. prosinci, dál obsluhovat klienty. Británie po tomto datu ztratí neomezený přístup k finančnímu trhu EU.
Dotčená pracovní místa a uvedený objem aktiv jsou jen zlomkem celkových pracovních míst britského finančního sektoru i aktiv, která toto odvětví spravuje, upozornila agentura Reuters. Omar Ali ze společnosti EY nicméně před koncem letošního roku nevylučuje další úpravu provozu finančních institucí a přemísťování pracovních míst.
„Podniky musejí zajistit, že od 1. ledna 2021 budou minimálně provozuschopné a dokážou obsloužit klienty,“ řekl Ali. Podle záznamů EY firmy ve finančním sektoru od brexitového referenda v roce 2016 najaly v EU více než 2 800 lidí na nové pracovní pozice.
Z londýnského finančního centra City bylo do EU přesunuto zhruba 1,2 bilionu liber, které patří unijním klientům. Populární destinací kapitálu je zejména Dublin, dále pak Lucemburk, Frankfurt nad Mohanem a Paříž, podotýká EY.
Brusel uvedl, že v oblasti finančních služeb londýnské City poskytne pouze selektivní přístup, tedy jen v případě, pokud se finanční regulace v Británii bude shodovat s tou unijní.