Článek
Spojenci poskytnou Iráku na obnovu po bojích s radikály 30 miliard dolarů, tedy 618 miliard korun. Pomoc, k níž se dnes zavázali na závěr dárcovské konference v Kuvajtu, zdaleka nedosahuje 88 miliard dolarů, na které Irák náklady na rekonstrukci odhadl. Zatím k největší sumě, a to pěti miliardám dolarů, se zavázalo Turecko. Kuvajt jako hostitelská země třídenního setkání přislíbil dvě miliardy dolarů. Česko zastoupil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa a jeho úřad sdělil, že vláda už schválila pro léta 2018 až 2021 pro Irák program pomoci ve výši 180 milionů korun.
Konference začala v pondělí a dnes končí. Jako první se k pomoci zavázal hostitelský Kuvajt. Jeho emír Sabah Ahmad Sabah oznámil, že Kuvajt poskytne Iráku na obnovu země dvě miliardy dolarů, tedy přes 41 miliard korun, z toho polovinu jako půjčku a zbytek jako přímé investice. Své příspěvky začaly ohlašovat další země. Saúdská Arábie poskytne 1,5 miliardy dolarů.
Pomoc se chystá nabídnout i Evropská unie, ta chce Iráku pomoci 400 miliony eur. Podle agentury AP je kuvajtský závazek v mnoha ohledech ohromující. Kuvajťané mají stále v paměti iráckou invazi, kterou nařídil někdejší irácký prezident Saddám Husajn. Podle AP si Kuvajt přeje mít nyní v těsném sousedství zemi se stabilní vládou. „Toto početné mezinárodní shromáždění je odrazem ohromných ztrát, které Irák utrpěl v boji proti terorismu. Bez pomoci nedokáže obnovu zahájit, a proto jsme dnes tady my, abychom stáli Iráku po boku,“ řekl emír.
Generální tajemník OSN António Guterres účastníky konference vyzval, aby Irák podpořili. „Je čas vyjádřit iráckému lidu vděk a solidaritu,“ řekl. Oznámil také, že OSN zahájí dvouletý program pomoci, který má iráckou vládu podpořit při řešení sociálních aspektů obnovy.
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že Turecko poskytne pět miliard v podobě půjček a investic. Rijád pomoc rozdělil na miliardu dolarů na investiční projekty a půl miliardy na podporu iráckého exportu.
Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová řekla, že pomoc Unie v podobě 400 milionů eur je nad rámec příspěvků jednotlivých členských zemí EU.
Zástupce irácké vlády při zahájení konference oznámil, že obnova po bojích s radikální organizací Islámský stát (IS) si vyžádá 88 miliard dolarů, tedy skoro dva biliony korun. Porážku IS oznámil Bagdád v prosinci. OSN odhaduje, že jen v Mosulu, kde měl IS hlavní sídlo, bude třeba vystavět nebo opravit asi čtyřicet tisíc domů.
Za USA na konferenci v úterý vystoupil ministr zahraničí Rex Tillerson. Upozornil, že velké bojové operace proti IS sice skončily, ale příslušníci IS se teď snaží najít podporu jinde a hrozí návrat hnutí. Spojené státy se na konferenci nezavázaly k přímé pomoci, oznámily však třímiliardový úvěrový kredit.