Článek
Pro návštěvníky jsou připravené ukázky soubojů, soutěž šermířů, poslechnou si dobovou hudbu a ochutnají jídla z období třicetileté války. V sobotu v 10:00 vyrazí průvod šermířů, mušketýrů a rytířů z tvrze k obecnímu úřadu, kde jeho členové předají klíč od památky starostce. Na kurovické návsi následně zazní oslavné salvy a nejlepší šermíři předvedou ukázku svých vystoupení. „Potom už bude následovat po oba dny mimořádně bohatý program plný šermířských vystoupení, rekonstrukcí bitev, historického tance, renesanční a barokní hudby. Na několika místech budou nadšenci historické kuchyně vařit pokrmy z doby třicetileté války,“ uvedl historik a památkář Karel Bartošek.
Součástí sobotního programu bude i takzvaný Kurovický Mortschlag, mezinárodní soutěž šermířských choreografií. Dojde také na křest nové reprezentativní publikace o kurovickém panském sídle, kterou vydal Národní památkový ústav. V nejstarším sále tvrze se uskuteční několik přednášek renomovaných historiků a památkářů.
„V neděli bude program korunován slavnostním příjezdem vévody Albrechta z Valdštejna s doprovodem, který skutečně Kurovice v roce 1620 několikrát navštívil, aby zde jednal s tehdejším kurovickým pánem Ladislavem z Lobkovic o postupu proti vzbouřeným protestantským moravským stavům,“ doplnil Bartošek. S Valdštejnovou návštěvou bude spojena rekonstrukce bitvy mezi katolíky a protestanty ve venkovním areálu tvrze. Více informací je k dispozici na webových stránkách www.kurovice.info.
Tvrz, označovanou za jedinečnou ukázku sídla středověké nižší šlechty na Moravě, od roku 2006 postupně opravuje spolek Tvrz Kurovice. První zmínka o ní pochází z roku 1275, je zajímavá zejména díky dochovanému středověkému zdivu v samotném jádru tvrze. Za pozornost stojí kamenická výzdoba v interiérech a zřejmá stopa přestaveb jednotlivých slohů od středověku přes renesanci po baroko. Kolem budovy se zčásti dochovalo také opevnění.