Článek
Zvýšit počet pracovních sil na boj s kůrovcovou kalamitou o více než tisíc lidí by měl v Pardubickém kraji pomoct nápad tamní kůrovcové komise. Do lesů malých soukromých vlastníků chtějí povolat dobrovolné hasiče. Ti by měli pomoct s těžbou napadených stromů lidem, kteří to vlastními silami nezvládnou a nepodaří se jim sehnat těžební firmu.
„Jsme schopni nabídnout pomoc při těžbě dřeva v zasaženém lese, protože jsme vybaveni motorovými pilami a v každé jednotce jsou lidé s odbornou způsobilostí pro práci s motorovou pilou. V Pardubickém kraji nyní máme k dispozici 333 motorových a zhruba 1 200 hasičů s oprávněním na motorovou pilu,“ říká krajský starosta dobrovolných hasičů Josef Bidmon. Další členové dobrovolných jednotek by podle něj mohli pomoct s odvětvováním či úklidem.
Takovéto zásahy by nespadaly pod operačního důstojníka, ale jednotku by do akce vysílala přímo obec, pod níž spadají. „Majitel lesa může požádat vedení obce o pomoc při likvidaci. Na základě dohody může starosta jednotku poslat na pomoc s kácením stromů,“ vysvětluje Bidmon.
Takový zásah by hradila tedy přímo obec. Vedení kraje by ji však obcím chtělo nahradit. „Tam, kde jednotka zasáhne, tak bychom chtěli refundovat náklady spojené s tímto řešením, aby ani obec nepřišla zkrátka, motivovat všechny zúčastněné k tomu, aby se kůrovec nešířil a byl včas zlikvidován,“ říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).
Nabídka platí pouze pro majitele lesů do 50 hektarů, kteří mají podle zjištění hejtmanství s likvidací kalamity největší problémy. „Tito vlastníci jsou v současné době bohužel nečinní a musíme se je snažit motivovat k tomu, aby dřevo pokáceli a odvezli. Zároveň si stěžují na to, že v tuto chvíli není dostupná technika,“ dodává.
Návrh na zapojení dobrovolných hasičů padl na jednání kůrovcové komise v tomto týdnu. Členem komise je i dlouholetý lesník z Vysokého Chvojna Radomír Charvát, který však mírní nadšení z vyslání hasičských jednotek do lesa. „Každá pomoc je v současné době potřebná, ale toto se dá přirovnat k hašení hořícího domu kávovou lžičkou. Otázkou je také, jak hasiči budou schopni zvládat vysoce kvalifikovanou a nebezpečnou práci.
Ono je něco jiného, když hasiči rozřežou strom, který spadl přes cestu, rozřežou ho na díly a odklidí z cesty, a něco jiného je pokácet směrově strom v lese a nařezat na potřebné sortimenty tak, aby ten strom mohl být ještě zpeněžen,“ upozorňuje Charvát a s nadsázkou dodává, že se obává, aby za každým hasičským autem nemusela v lese stát ještě sanitka. „To není podcenění těch hasičů, ale nedocenění potřeby kvalifikace pro lesnické práce,“ říká.
Pardubický kraj je zatím na počátku boje s kalamitou. Kůrovec se sice vyskytuje na celém území, avšak kritických rozměrů zatím dosahuje jen v oblasti kolem Moravské Třebové a Jevíčka, kam se lýkožrout dostává ze zasaženého severu Moravy.