Článek
To už ale není podle některých pravda. Aktivisté z organizace Hlas zvířat, kterou reprezentují manželé Plickovi, vytáhli pod heslem „Kůň není stroj“ do boje proti fiakristům, protože podle nich koně ve městě trpí.
Začali zveřejňovat drastické záběry koní padlých i do krve zraněných, začali pravidelně před koňskými spřeženími na Staroměstské náměstí demonstrovat. „Podle odborníků koně při tahání kočárů ve městě trpí,“ tvrdí aktivistka Klára D. a cituje řadu převážně amerických studií.
Podle nich například tažní koně v New Yorku mají po čase zanesené plíce jako kuřáci a dožívají se nízkého věku, jejich nohy trpí chůzí po tvrdé dlažbě, v létě se koně přehřívají a v zimě mrznou, časté jsou nehody kočárů v hustém provozu.
„Je to nesmysl,“ tvrdí provozovatelé fiakrů a argumentují koňmi, kteří se dožili i třiceti let. Aby jejich kopyta netrpěla, používají odpružené plastové podkovy, v létě koně osvěžují z hydrantu, který je na Staroměstském náměstí, v zimě přikrývají pokrývkami a od ledna do března dokonce vůbec nejezdí vůbec. A hlavně je chovají desítky let, milují je, jak zdůrazňuje třeba fiakristka Iva Rosická.
„Nejsme blázni, abychom jim ubližovali.“ K žádné vážné nehodě, vyjma odřeného kočárového blatníku, nedošlo v posledních letech ani podle nich, ale ani podle pražské policie. Kdo má tedy pravdu? A jak se zachová radnice, která jediná může živnost – za kterou fiakristé platí nemalé nájmy – zrušit?
Dozvíte se v úvodním videu. Reportáž je součástí pořadu Záhady Josefa Klímy, který v premiéře vysílá Televize Seznam každý čtvrtek od 21:00. Archiv pořadu najdete zde.
A můžete nás sledovat také na Facebooku.