V neděli zemřel ve věku 87 let uznávaný fotograf Miloš Budík. Většinu života prožil v Brně, jehož městskou krajinu zaznamenával jako své životní téma.
Článek
Všestranný fotograf dokázal zachytit krásu obyčejných okamžiků, ale i architektury, divadla či hudebních vystoupení. Později přidal i fotografii módní, užitou a následně i krajinu milované Vysočiny. Dlouhodobě se věnoval nemocničnímu prostředí.
Autor se do povědomí veřejnosti zapsal jako fotograf slavné funkcionalistické Vily Tugendhat. Soubor z roku 1956 představuje více než 60 fotografií. Jedná se o cenný historický dokument a zároveň i osobitý pohled na jednu z nejslavnějších staveb světové architektury.
Popisky původních zvětšenin v následující galerii jsou doplněny o útržky rozhovoru kurátora Lukáše Bártla a Miloše Budíka z katalogu výstavy, kterou vydala v roce 2015 galerie Pecka.
Muzeum města Brna aktuálně připravuje velkou výstavu Budíkovy tvorby pod taktovkou kurátora Lukáše Bártla, se kterým fotograf delší dobu spolupracoval a který k výstavě připravuje Budíkovu velkou monografii.
Vernisáž se uskuteční 14. června, pro veřejnost se výstava otevře o den později. Budíkovo dílo bude k vidění ve Vile Tugendhat a na hradě Špilberk.
Miloš Budík (1935–2023)
Budík se narodil v Brně v roce 1935.
Vystudoval chemickou průmyslovku.
Fotografovat začal od roku 1951.
Ve svých dvaadvaceti letech získal druhou cenu v soutěži Kodak World Competition a od této chvíle úspěšně obesílal nejrůznější světové soutěže.
V roce 1974 se vyučil fotografem. Pražskou FAMU nedokončil z rodinných důvodů.
Bývá řazen k žákům a následovníkům brněnského fotografa Karla Otto Hrubého.
Právě s Karlem Ottou Hrubým a Vilémem Reichmannem vytvořil již ve svých 25 letech publikaci Brno (1955) s verši Jana Skácela a Ludvíka Kundery. Jedná se stále o dechberoucí knihu o moravské metropoli.
Zaznamenal úspěchy na československých i mezinárodních výstavách a soutěžích, byl spoluzakladatelem skupiny VOX (1965), která svým vnímáním fotografie ovlivnila celou řadu dalších autorů.
Obdržel Cenu města Brna za rok 2007, a to s odůvodněním, že jeho dílo patří k tomu vůbec nejlepšímu, co v československé fotografii vzniklo.
V roce 2015 Galerie Pecka a Tiskárna Helbich vydávají knihu fotografií Miloše Budíka, která získává ocenění Nejkrásnější kniha roku.
Některé Budíkovy snímky je možné si prohlédnout například i v on-line katalogu Moravské galerie.