Hlavní obsah

Zásadní zvrat v The Last of Us vyvolal i výhrůžky smrtí

Může seriál The Last of Us pokračovat po zásadním zvratu? Rozhovor s novinářkou Táňou Zabloudilovou a spisovatelem Jakubem Stanjurou.Video: Jonáš Zbořil, Seznam Zprávy

Druhá řada úspěšného postapokalyptického seriálu The Last of Us přišla s nečekaným zvratem. Proč dál sledovat příběh o světě, kde jsou nejdůležitější komoditou mezilidské vztahy?

Článek

Kdo už viděl druhý díl nové řady The Last of Us, seriálu HBO podle světoznámé videohry, zažívá nejspíš krušné dny. Koho nová epizoda teprve čeká, měl by článek zavřít a dál nečíst.

Ty, kdo už druhou epizodu viděli, nejspíš také trápí následující otázka: Může pokračovat příběh i bez nejoblíbenější postavy?

„Myslím, že především musí,“ říká novinářka Táňa Zabloudilová. „Neil Druckmann a Craig Mazin jsou tak dobří vypravěči, že se na seriál bude do konce koukat drtivá většina diváků,“ dodává s poukazem na tvůrce.

„Pro mě teď teprve začíná ta zajímavější část příběhu,“ doplňuje spisovatel a seriálový fanoušek Jakub Stanjura, který dává pokračování jedné z nejsledovanějších sérií HBO do souvislosti s videoherní předlohou. Zatímco první série The Last of Us řešila otcovství, ta druhá bude zkoumat pomstu. Pokud se podaří alespoň částečně držet předlohy, čeká nás ještě propracovanější svět a ještě zajímavější poselství, myslí si Stanjura.

Dodává také, že zásadní dějový zvrat způsobil už ve hře bouřlivé reakce. Právě proto ale šlo o nezapomenutelný zážitek. „Člověk byl vystavený něčemu nepříjemnému a musel se s tím vypořádat. Pro hráčstvo to bylo tak nepříjemné, že se to vymklo a skupina lidí dokonce vyhrožovala tvůrcům smrtí,“ vysvětluje spisovatel.

Konec světa se změnil

The Last of Us nabízí další z mnoha popkulturních výletů do postapokalypsy. To, jak v seriálech, filmech, knihách či videohrách vnímáme život po konci civilizace, se ale proměňuje. Z „post-apo kultury“ už není eskapistická zábava pro kluky, ukazují díla jako The Last of Us. Čím to je?

„Posunula se doba. Viděli jsme už spoustu postapokalyptických věcí,“ myslí si Jakub Stanjura. „The Last of Us sleduje spoustu lidí, kteří z jiných příběhů vypadávají. V první sérii jsme měli díl o queer vztahu. Záběr seriálu je tak široký, že pro mě mnohem víc odpovídá realitě. Působí autentičtěji.“

„Jednak je televizní zábava komplexnější než dřív a za druhé myslím, že konec světa si prostě teď dovedeme lépe představit,“ doplňuje Táňa Zabloudilová.

Proč tvůrcům vyhrožovali fanoušci? A jak se vymanit z „divácké nenávisti”? Poslechněte si rozhovor o seriálu, jehož nové díly se těžko rozdýchávají.

Rozhovory Jonáše Zbořila

„Kulturní rubrika nemusí být jen o názorech, ale také o otázkách. Nemusíme jen zprostředkovaně komentovat knihy, výstavy, filmy nebo obecnější fenomény, ale také se ptát samotných umělců a dalších lidí, kteří se v kulturním provozu pohybují. Ke kultuře dialog patří,“ říká Jonáš Zbořil z kulturní rubriky webu Seznam Zprávy.

Rozhovory Jonáše Zbořila můžete poslouchat i v audioverzi v úvodu článku, na Podcasty.cz, Apple Podcasts, Spotify a ve všech dalších podcastových aplikacích.

Foto: Seznam Zprávy

Rozhovorový podcast Jonáše Zbořila z kulturní rubriky Seznam Zpráv.

Doporučované