Článek
Na první pohled nepatří Svět knihy mezi nejatraktivnější akce letošního léta. Spisovatelky Ljudmila Ulická a Světlana Alexejevičová, nejdůležitější hvězdy veletrhu, na poslední chvíli zrušily účast. A anonymní prostor pražského výstaviště ke knihám vlastně moc nesedí. Přesto má smysl strávit nadcházející červnový víkend právě s literaturou – i uprostřed davu, v labyrintu reklamních stánků a všudypřítomné ozvěny přednášejících spisovatelů.
Na první pohled může knižní veletrh s bezmála třicetiletou historií působit studeně. Kdo se sem chystá na konkrétní akci, riskuje, že se ztratí. Buď zabloudí, protože nepochopí, kde hledat stánek číslo HB301, nebo se zasekne u kiosku s turistickými průvodci, ve kterém muž s tváří ošlehanou větrem vypráví hrstce posluchačů o výpravě do Ohňové země.
Poslední roky se ale veletrh pomalu proměňuje spíš do podoby festivalu. Může za to nové vedení v čele s Radkem Auerem a jeho dramaturgem Guillaumem Bassetem, který má s literárními akcemi zkušenost už z Festivalu spisovatelů Praha (zkráceně PWF – Prague Writer’s Festival). Dramaturgie akcí na Světě knihy začala připomínat právě PWF, na němž nejvýznamnější spisovatelé planety společně debatovali o tématech jako svoboda slova, globalizace nebo budoucnost.
Loni člověk potkával návštěvníky Světa knihy nadšeně odcházející ze setkání s britským spisovatelem Davidem Mitchellem (autorem skvělé mnohovrstevnaté sci-fi Atlas mraků nebo scénáře k poslednímu pokračování filmu Matrix), francouzským Laurentem Binetem nebo nigerijskou Chimamandou Ngozi Adichie. Letos to mohla být Světlana Alexejevičová a Ljudmila Ulická – místo nich ale čeká návštěvníky festivalu nemalá dávka literárního nerdství.
Petr Vizina bude s izraelským autorem Etgarem Keretem mluvit o tom, jak velký rozdíl je mezi psaním knih a vymýšlením příběhů pro Netflix. Kateřina Tučková popíše příběh desetileté práce na své nové knize Bílá Voda, nepochybně české literární události roku 2022. Čtenáři se budou moci setkat i s Leilou Slimani nebo Vanessou Springorou, hvězdami současné francouzské literatury. Nakladatelství Paseka přivezlo svou spisovatelskou celebritu z Mexika – Fernanda Melchor je autorka knihy Období hurikánů, drsného svědectví z periferie Karibiku, které bylo v roce 2020 na Mezinárodní Bookerovu cenu. Na debatě s Lukášem Palánem a Zuzanou Říhovou si zase můžete poslechnout, proč vidí česká próza venkov jako „místo, kde se realita protíná s mýtem“. Dál jmenovat nemá smysl, čtenář by ve článku zabloudil hlouběji než v uličkách Veletržního paláce.
Svět knihy, nebo lépe svět knih, by si člověk nepředstavil jako rušné místo uvnitř haly. Jednou za rok ale i literární nerdi potřebují svoje rušno. A komu by snad Svět knihy nestačil, může se obklopit knihami hned následující červnový týden. 18. června se v pražských Kasárnech Karlín koná Knihex, jarmark malých nakladatelů. Dětem divadýlko, sobě tu knížku od Banany Jošimoto, kterou už byste jinde nesehnali.