Článek
Na 48. ročníku bude mít světovou premiéru dokument Michael Kocáb – Rocker versus politik režisérky Olgy Sommerové, poslední film Jana Švankmajera nazvaný Kunstkomora i snímek Arvéd režiséra Vojtěcha Maška.
Výroční cenu pořádající Asociace českých filmových klubů převezmou herec Ondřej Vetchý, turecký režisér Semih Kaplanoğlu, režisérka Michaela Pavlátová a irský režisér a scenárista Jim Sheridan, in memoriam ji dostane klubista Pavel Tomešek.
Mezi hosty festivalu budou dále německá scénáristka a režisérka Eliza Petkovová, slovenská vizuální umělkyně Mária Júdová, argentinský filmový kritik Pablo De Vita a filmový kritik a historik Anton Dolin, který letos emigroval z Ruska. Do Uherského Hradiště přijedou i dokumentaristka Olga Malířová Špátová a režisérka Beata Parkanová. Chybět nebudou ani herec Martin Finger, producent Jaromír Kallista, herečky Alena Doláková, Zuzana Mauréry a Simona Babčáková nebo režiséři Šimon Holý, Jiří Havelka, Václav Kadrnka, Adam Koloman Rybanský, Moris Issa a Vlastimil Venclík.
Program festivalu bude tradičně rozdělený do tří hlavních bloků, kterými jsou Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Retrospektivu LFŠ věnuje slavnému španělskému režisérovi Luisi Buñuelovi. V sekci Filmová čítanka představí britskou novou vlnu, která koncem 50. let přišla se snímky o dělnických hrdinech, o odvrácené straně třídního systému a ztracených iluzích.
Kulturák živě na Letní filmové škole
Na filmovou přehlídku letos dorazí i autoři podcastu Kulturák a budou se bavit s mladými českými filmaři. Beseda Kulturáku proběhne ve foyer kina Hvězda, v sobotu 30. července od 17:15. Detaily v události na Facebooku.
Hosty budou:
- režisér Adam Sedlák (Domestik, Banger)
- producentka Julie Žáčková (Okupace, Girls in Film)
- režisér a skladatel Šimon Holý (A pak přišla láska…, Zrcadla ve tmě)
- producentka Dagmar Sedláčková (Na krev, Girls in Film)
Jaké jsou podmínky pro filmovou a dokumentární tvorbu v Česku? Co mladé filmaře inspiruje a štve? A jak podporovat ženy, které začínají kariéru u filmu?
Součástí bloku Současnost je sekce Terra festivalis zaměřená na národní kinematografie prosazující se v poslední době na mezinárodní scéně. Letos představí výběr filmů z Portugalska. Sekce Východní přísliby odhalí nové talenty, porovná postavení žen v Kazachstánu i na Balkáně, zprostředkuje válečnou realitu Ukrajiny i sociální nešvary v Srbsku.
Blok Česko/Slovensko nabídne obsáhlou retrospektivu režiséra Martina Friče, od jehož narození letos uplynulo 120 let. Sekce FAMU History se zaměří na takzvanou ztracenou generaci tvůrců, kteří školu absolvovali v době nastupující normalizace. Diváci se tedy budou moci seznámit s filmy Angeliky Hanauerové, Vladimíra Drhy, Jaroslava Soukupa nebo Agnieszky Hollandové.
Festival pořádá Asociace českých filmových klubů, potrvá do 4. srpna. Kromě projekcí nabídne koncerty, divadelní představení, odborné programy, tvůrčí dílny i akce pro děti. Součástí doprovodného programu bude také výstava České tiskové kanceláře (ČTK) věnovaná česko-slovenským vztahům. Vzniká u příležitosti 30. výročí rozpadu Československa. Loni si LFŠ nenechalo ujít 4 950 návštěvníků, kteří mohli zhlédnout 170 filmů ve 225 projekcích.