Článek
Jsou jednou z nejúspěšnějších německých kapel současnosti a hrají industriální metal s prvky elektronické hudby. Jejich provokativní texty vyvolaly všelijaké aféry, ale také jim zvýšily popularitu. Německá hudební skupina Rammstein, která vznikla před 30 lety, v lednu 1994, je proslulá i svými monstrózními koncerty plnými pyrotechnických efektů a obscénních gest.
Formace platí za největší hvězdu žánru neue deutsche Härte (nová německá tvrdost). Název kapely je odvozen od malé vesničky Ramstein-Miesenbach, kde se koncem 80. let na letecké přehlídce stala tragická nehoda, při níž zahynuly desítky lidí. Samotný výraz rammstein v němčině znamená beranidlo.
Za vibrátor noc ve vězení
Provokace a překračování zažitých tradic se kapele daří - v roce 1999 například za hrátky s vibrátorem na pódiu v americkém Worcesteru strávili zpěvák Till Lindemann a klávesista Christian Lorenz noc ve vězení. Texty skupiny se zabývají sadomasochismem, homosexualitou, nekrofilií, sexem či násilím. Slavný song Main Teil například zpracovává případ kanibala Armina Meiwese, který si přes inzerát našel svou oběť. Meiwes skupinu zažaloval a vysoudil na ní pět a půl milionu dolarů.
V roce 1999 byla kapela obviněna z podílu na masakru na střední škole v Columbine na denverském předměstí Littleton, když se zjistilo, že jeden z útočníků měl na sobě tričko s portrétem kapely. V roce 2004 bylo zase zveřejněno, že hudbu Rammstein poslouchali teroristé zodpovědní za masakr v beslanské škole před finálním útokem ruské armády.
Na albu Liebe ist für alle da (Láska je tu pro všechny), které vyšlo v roce 2009, je zase píseň o případu Josefa Fritzla, jenž ve sklepení věznil a zneužíval svou dceru Elisabeth.
Násilí na ženách?
Loni byl frontman Lindemann obviněn z nevhodného chování vůči ženám, což ale následně v srpnu berlínská prokuratura zastavila. Podle státních zástupců se nepodařilo shromáždit důkazy, že by Lindemann měl nedobrovolný pohlavní styk se ženami.
Loni v květnu jedna irská fanynka popsala tisku svou zkušenost z koncertu jedné z nejznámějších současných německých skupin ve Vilniusu. Tvrdila, že odmítla nabídku sexu s Lindemannem a později se ocitla v jeho posteli, aniž by věděla, jak se tam dostala. Vyjádřila podezření, že jí byla bez jejího svolení podána omamná látka. Podobnou situaci popsaly tisku i další ženy. Kvůli obviněním na Lindemannovu adresu čelila skupina Rammstein protestům před svými koncerty.
Skupina Rammstein vznikla v roce 1994 v Berlíně, její členové pocházejí většinou z bývalé NDR. O rok později vydali album Herzeleid. Světovou popularitu jim přineslo zařazení dvou jejich písní na soundtrack ke slavnému filmu Lost Highway Davida Lynche. Následovala studiová alba Sehnsucht, Mutter, Reise, Reise, Rosenrot, Liebe ist für alle da a jedno výběrové album nazvané Made In Germany 1995-2011.
V roce 2015 vydala kapela své třetí kompilační album s názvem Rammstein In Amerika a sedmé studiové album vyšlo v květnu 2019.
Skupina je proslulá i svými kontroverzními videoklipy. K singlové písni Pussy vznikl snímek, který byl považován za čistě pornografický a odmítly ho vysílat všechny televize a distancovala se od něj vydavatelská firma Universal Music, která ho přitom financovala, v důsledku čehož ho na webu zhlédly miliony uživatelů.
Koncerty Rammstein jsou vyhlášené pyrotechnickými efekty. Při jednom songu hoří mikrofony, při jiném si členové kapely nasadí náhubky, ze kterých pak „plivou“ oheň. Zpěvák Till Lindemann vlastní pyrotechnickou licenci a zpočátku efekty připravoval sám, ale od nehody na koncertě v Berlíně v roce 1996, kdy část hořících kulis spadla těsně vedle diváků, Rammstein najímají specializovaný tým pyrotechniků. U fanoušků si tím vysloužili motto: „Jiné kapely hrají, ramštajni hoří!“
Hlučnou a ohnivou show předvedli Rammstein několikrát také fanouškům v České republice, naposledy v květnu 2022 v pražských Letňanech. A tam se kapela po dvou letech vrátí letos v květnu.