Článek
Autorské čtení nominovaných se uskuteční 20. dubna od 19:00 v kavárně Božská lahvice a také 11. května od 17:00 na veletrhu Svět knihy Praha. Vyhlášení vítěze Ceny Jiřího Ortena 2023 bude 17. května v 17:00 v Zrcadlové kapli Národní knihovny.
Další čtyři knihy zaujaly porotu natolik, že ačkoli nebyly zahrnuty do trojice nominovaných titulů, zařadila je na seznam knih, které stojí za přečtení. Jedná se o básnickou sbírku Atrina Matuštíka Naše řeč, básnický debut Eleny Pecenové Jako bych očima fotografovala stále ty stejné snímky, sbírku Kostlivec světa / Cyklolineár od Ladislava Zářeckého a prozaický debut scenáristky Sáry Zeithammerové Stehy.
Filip Klega se narodil v roce 1992 v Ostravě. Je členem undergroundového uskupení Vítrholc, kde recituje a hraje na baskytaru. Spolupořádá autorská čtení, publikoval v několika antologiích a Andrstán je jeho knižní debut. Podle poroty se vztahuje k estetice undergroundu, jeho sbírka je sonda do nižších pater společnosti, nepostrádá posvěcující humor a komunitní vtípky pak podtrhují celkové vyznění i pro čtenáře, kteří nejsou insidery mezi outsidery.
Anna Sedlmajerová se narodila v roce 1996, žije v Brně a pracuje jako krajinářská architektka. Publikovala časopisecky nebo na internetových portálech a sbírka Bizarrum multiflorum je také jejím debutem. Porota uvedla, že Sedlmajerová vychází z češtiny k jiným jazykům, z literatury k výtvarnému či zvukovému uchopení textu, od sebe přes druhého až k člověku jako druhu, k rostlinám a všemu živému. Mysticky a imaginativně znovuvytváří a z jakési druhé odvrácené strany bytí uchopuje Zemi, život na ní a lidský rod.
Ondřej Škrabal se narodil v roce 1992, je spisovatel a divadelní režisér. Byl šéfredaktorem časopisu Psí víno, jeho texty se objevují v A2, Tvaru či Salonu Práva. V roce 2016 založil divadelní Studio Rote, s nímž inscenoval například texty Petera Handkeho či Elfriede Jelinekové. V roce 2018 knižně debutoval sbírkou Platná pravidla pro herce.
Podle poroty jeho nominovaná povídková sbírka Cesta k billboardu přináší příběhy postav hledajících možnosti existence v cizím prostoru, jemuž se snaží porozumět a snad i přizpůsobit. Blahobytný Západ se proměňuje v prostor míjení, nepochopení a osamocení, stejně tak je ale i místem, v němž náhodná setkání mohou nasvítit lidský život a hledání sebe sama z nových úhlů.