Článek
Akce v saském městě Lipsku, na které se představuje přes 2000 vystavovatelů ze 45 zemí, tradičně patří k největším literárním přehlídkám v Evropě. Začala tento čtvrtek, potrvá do neděle. Hlavním hostem je letos Norsko. Autorská čtení se kromě lipského výstaviště konají třeba v zoologické zahradě či na břehu jezera.
Na slavnostním ceremoniálu podle agentury DPA promluvila federální komisařka pro kulturu a média Claudia Rothová. Lipský veletrh označila v malém měřítku za to, oč usiluje celá německá kulturní politika: větší pestrost, díky níž osloví širší spektrum publika.
Laureátem ceny za evropské porozumění se na zahájení stal běloruský spisovatel Alherd Bacharevič za román Evropští psi. Cenu Lipského knižního veletrhu za beletrii si odnáší hamburská autorka Kristine Bilkauová s prózou Halbinsel, což v překladu znamená Poloostrov. Líčí vztah dcery a matky na pozadí vyhrocené debaty o klimatické krizi či generačním nepochopení. V knize se dvacátnice Linn, jež pracuje v oboru životního prostředí, psychicky zhroutí a odstěhuje ke své single matce, padesátnici Annett.
Dalšími laureáty veletržních cen se staly Irina Rastorgueva v kategorii literatura faktu a Thomas Weiler za překlad.
Zájem návštěvníků zatím překonává očekávání. Pořadatelé museli poprvé omezit počet prodávaných vstupenek, což označili za nutné, aby návštěva veletrhu zůstala pro všechny bezpečným a příjemným zážitkem.
Na lipském veletrhu nechybí ani český stánek, který je o čtvrtinu větší než v předchozích letech. České literární centrum vedené Martinem Kraflem se tak snaží již nyní upoutat pozornost s ohledem na Frankfurtský knižní veletrh, jehož bude Česko hlavním hostem v příštím roce. „Je to strategie. Myslíme, že máme na tom prostoru co nabídnout, a zároveň je to důstojná prezentace, která ukazuje, že míříme do Frankfurtu,“ zdůrazňuje Krafl.
Například slovenský stánek, stojící naproti českému, je prostorem výrazně skromnější.
Návštěvníky už zdaleka vítá barevné logo s nápisem „ahoj!“. Podle Krafla se od roku 2019 stalo nedílnou součástí české prezentace a zarylo se do paměti návštěvníků. Ti si mohou na stánku prohlédnout knihy nejrůznějších žánrů v češtině i německých překladech. Nechybějí tituly z ročenky New Czech Books 2024 vydané zdejším literárním centrem. K nahlédnutí jsou vítězné tituly ze soutěže Nekrásnější české knihy roku 2023, prezentuje se tu Knihovna Milana Kundery v Brně či nakladatelství Host, Baobab, Národní galerie v Praze a vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci.
Osobně českou literaturu v Lipsku zastupují spisovatelé Petra Soukupová, Jakub Stanjura, Ondřej Buddeus, Eli Beneš či Dora Kaprálová. Část jich vystoupí právě na národním stánku. Už v pondělí v Literárním domě prozaička Magdaléna Platzová představila knihu Život po Kafkovi.