Článek
„Nelze říct, že by filmový program Ji.hlavy během pandemie strádal, ale letošní ročník je naprosto výjimečný. Ať už v mezinárodních sekcích, nebo u sledované soutěže domácích dokumentů Česká radost,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Ji.hlava byla vždy objevitelským festivalem. Diváci se mohou těšit na největší retrospektivu filipínské kinematografie uvedenou mimo Asii i reflexi války na Ukrajině,“ říká Hovorka. „Té se budeme věnovat důkladně z různých perspektiv. Kromě uvedení ukrajinských filmů či diskusí Inspiračního fóra půjde také o sekci Poznámky k válce, složenou z klasických světových dokumentárních filmů.“
„Zkušenost posledních měsíců naše přemýšlení o válce a míru zcela změnila,“ upozorňuje Hovorka na retrospektivu s názvem Poznámky k válce. „Ikonické dokumenty natočené po roce 1945 nás provokují k jinému pohledu: na ně i na náš svět. Překvapilo nás, nakolik filmy staré několik desetiletí najednou vidíme nově,“ pokračuje Hovorka. Ve výběru nechybí například snímek Noc a mlha (1956) francouzského režiséra Alaina Resnaise, který podává svědectví o životech vězňů v nacistických koncentračních táborech. „Nešlo o to, udělat další válečný památník, ale zamyslet se nad přítomností a budoucností,“ uvedl Resnais o filmu.
Festivalový program letos nabídne také velkou přehlídku aktuálního domácího dokumentu. Sekce Česká radost uvede portrét jednoho z nejlepších sportovních lezců světa Adama Ondry. Snímek Adam Ondra: Posunout hranice režisérské dvojice Jana Šimánka a Petra Záruby sleduje sportovcovu přípravu na letní olympiádu v Tokiu 2020. „Prvotní inspirací nám byla dokonalost Adamova lezeckého pohybu, který se podobá tanci. Přiblížením obrovského nasazení, a to jak fyzického, tak psychického, posedlosti a odhodlání, které Adam do svých tréninků vkládá, se snažíme odkrýt, co všechno se za úspěchem této sportovní celebrity skrývá,“ říká o filmu Petr Záruba.
Na co jít do kina?
Příběh života československého hudebního skladatele Jana Kapra přiblíží snímek KaprKód režisérky Lucie Králové. Dokumentární opera zpracovává život a tvorbu tohoto zprvu komunistickým režimem protežovaného skladatele, který v době normalizace nesměl tvořit. „KaprKód transponuje Kaprův životní příběh do kompozice současné opery a kromě osobních a politických proměn ohledává naši touhu propsat se na věčnost,“ popisuje režisérka, jež ve filmu použila dosud nepublikované záběry ze skladatelova osobního archivu.
Poprvé v historii festivalu bude do soutěžní sekce Česká radost zařazen také VR film – Tmání režiséra Ondřeje Moravce, který se před pár dny vrátil ze svého uvedení na festivalu v Benátkách. „O Tmání jsem přemýšlel hned od momentu, kdy jsem se před sedmi lety začal zajímat o virtuální realitu. Od začátku zde byla idea vytvořit simulaci toho, co se děje člověku v hlavě během deprese,“ přibližuje projekt Moravec. „Od přátel jsem za těch více než třináct let, co mě deprese pravidelně navštěvuje, mnohokrát slyšel: Já si nedovedu moc představit, co prožíváš. VR se tedy stala skvělým prostředkem, jak na tuto otázku odpovědět lépe než bezradným mlčením,“ dodává Moravec.
26. MFDF Ji.hlava proběhne 25.–30. října 2022. Z každé akreditace poputuje minimálně 20 Kč do veřejné sbírky ukrajinského festivalu Docudays UA, který finančně podporuje ukrajinské dokumentaristy a dokumentaristky. Zvýhodněné akreditace je možné koupit ještě dnes.