Článek
Festival bude od 17. července do 5. srpna v historických pražských prostorách hostit sedm koncertů, oznámili pořadatelé. Dějiště vybírali podle stáří hudby a žánru. Posluchače čekají duchovní i světské skladby, středověká moteta, lidové písně, sonáty i árie. Hrát se bude také na méně známé nástroje, jako jsou vihuela, organetto, fidula či viola da gamba.
Latinský podtitul přehlídky familia zahrnuje muzikantské rody, rodiny mecenášů i tiskařů, případně dobový vliv příbuzenských vztahů na hudební styly. Vystoupí jak uznávaní umělci, tak nastupující generace.
Z rodů se Letní slavnosti staré hudby zaměří na Bachovy. Od narození Johanna Sebastiana Bacha letos uplynulo 340 let, v pražském kostele Panny Marie na Slovanech neboli v Emauzích zazní na zahajovacím koncertu 17. července hudba jeho předchůdců Johanna Michaela, Heinricha, Johanna Christopha a Johanna Ludwiga Bachů. Přednese ji berlínský soubor Ensemble Polyharmonique. „Bude zkoumat jádro a vzájemnou souvztažnost tvorby vybraných členů rodu a nabídne originální pohled do univerza této hudební dynastie,“ slibují organizátoři.
Po jedenáctileté pauze se do Prahy vrátí portugalský soubor Sete Lágrimas. Na koncertu v Trojském zámku se bude věnovat přechodovým rituálům a koloběhu života v hudebním dědictví iberské kultury. Jednotlivé kompozice se mají týkat témat jako lásky a námluv, narození dítěte či smrti.
Další vystoupení se uskuteční v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, kde se festival dlouho nekonal. „Byli jsme tam naposledy v roce 2008, vrátíme se se středověkým programem,“ vysvětluje ředitelka akce Josefína Matyášová. Ve vyšehradské bazilice přenese španělský soubor Tasto Solo posluchače do mystického světa středověkých klášterů, kapitul a univerzit, tedy do prostředí dobových elit.
Program v Lobkowiczkém paláci Pražského hradu vzdá hold bratrům Louisovi a Françoisovi Francœurům, předním hudebníkům 18. století. Interpreti jejich skladeb, francouzský houslista Théotime Langlois de Swarte a francouzsko-americký cembalista Justin Taylor, patří k nové generaci, která se věnuje staré hudbě s původními nástroji. Swarte bude hrát na housle Carla Bergonziho z roku 1733.
Poprvé se v české metropoli 28. července opět na Zámku Troja představí italsko-švýcarský soubor Concerto Scirocco, jehož koncert bude zaměřen na podstatné téma hudební historie – tisk. Program s názvem A Venezia konkrétně připomene hudební edice z benátského nakladatelství rodu Gardano/Magni. Zazní virtuózní raně barokní sonáty, fantazie, sinfonie, canzony anebo ciaccony.

Théotime Langlois de Swarte bude hrát na housle, na cembalo jej doprovodí Justin Taylor.
Vlámský soubor Musica Gloria o tři dny později připomene skladatele Henryho Purcella a jeho hudebně činného příbuzného, pravděpodobně bratrance z přelomu 17. a 18. století Daniela Purcella.
Závěrečný koncert v kostele sv. Šimona a Judy má patřit souboru Collegium Marianum pod vedením dramaturgyně festivalu Jany Semerádové. Barokní operní árie o komplikovaných příbuzenských vztazích přednesou ukrajinsko-německá sopranistka Kateryna Kasperová a český barytonista Roman Hoza. „Ještě spolu nevystupovali,“ říká Semerádová.
Hlavním bodem doprovodného programu bude na začátku listopadu devátý ročník Akademie Versailles, pořádaný ve spolupráci s Francouzským institutem barokní hudby.