Hlavní obsah

Knižní tipy z redakce Seznam Zpráv: Oddechovky i četba, která mění životy

Foto: Seznam Zprávy

Román o stárnoucích mužích, poslední dílo Cormaca McCarthyho nebo komplexní reportáže z Izraele. Inspirujete se v našich v tipech?

Jaké knihy uvázly v paměti redaktorům a redaktorkám webu Seznam Zprávy? Romány, oddechovky i reportáže o kauzách a událostech, na které často myslet nechceme.

Článek

„Kniha Karin Lednické a setkání s ní je pro mě naprosto zásadní událostí roku 2024,“ píše Jiří Kubík, kterého autorka trilogie Šikmý kostel inspirovala k návratu k investigativním reportážím.

Ostatně, jedna z kauz jeho série Ve stínu se věnuje právě Staré Karviné. Kolem kostela svatého Petra z Alkantary by měl vyrůst průmyslový areál. Místa, která Lednická dokázala tolika čtenářům přiblížit, tak čeká další těžká zkouška.

Jaké další knihy doporučují redaktoři a redaktorky Seznam Zpráv? Třeba román Ivy Hadj Moussy Těžké duše, ve kterém spisovatelka citlivě i s nadhledem vypráví o metalistovi bojujícím s vlastním stárnutím, opuštěností i těžkým svědomím.

V redakčních knižních tipech najdete také publikaci, díky níž můžete lépe pochopit, proč ještě před nedávnem zdánlivě odepsaný Robert Fico znovu ovládá slovenskou politiku, nebo reportáž o teroristickém útoku na bratislavský klub Tepláreň.

Karin Lednická: Šikmý kostel 3

Doporučuje Jiří Kubík, senior reportér investigativy

Naprosto zásadní dílo, které vrací zaslouženou pozornost zapomenutému regionu Karvinska. Kronika města, které se soudruzi rozhodli obětovat rekordním těžbám uhlí, a lidi, kteří zde žili a odvážili se protestovat, nemilosrdně zlomili. Karin Lednická čerpala ze svých hlubokých znalostí místa a jeho historie, strhujícím příběhem dokázala připoutat ke Karviné pozornost lidí z celé republiky i zahraničí a navíc permanentně prokazuje, že jí není lhostejné, co se v oblasti děje dnes.

Mně osobně, při natáčení našeho rozhovoru v Galerii osobností, přivedla na myšlenku vrátit se po letech šéfredaktorování k reportéřině a investigacím v českých a moravských regionech, kam není z Prahy vidět. Kniha Karin Lednické a setkání s ní je pro mě naprosto zásadní událostí roku 2024.

Peter Bárdy: Fico –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Posedlý mocí

Doporučuje Jindřich Šídlo, komentátor

Možná lehce poruším podmínky této ankety, ale potenciálním čtenářům se to vyplatí.

„Moje“ doporučená kniha vyšla už loni na podzim –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ve slovenštině. Jmenuje se „Fico –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Posedlý mocí“ a napsal ji Peter Bárdy, šéfredaktor největšího slovenského zpravodajského serveru Aktuality.sk a polovina populárního podcastu Bárdy & Káčer.

Pokud chcete pochopit osobnost a aktuální jednání slovenského premiéra, nesmíte tenhle titul minout. Bárdy jako zkušený insider slovenské politiky popisuje vzestup někdejšího mladého nadějného právníka, který ještě před listopadem 1989 stačil ve velmi mladém věku vstoupit do komunistické strany, v roce 1992 byl poprvé zvolen poslancem a už víc než dvacet let je ústřední postavou slovenské politiky. A také čtyřnásobným premiérem, byť se před pár lety zdálo, že je navždy odepsán.

Kniha, která Bárdymu vynesla šikanování žalobou od Fica za použití jeho fotografie z agentury na obálce (!), je k dostání spolehlivě třeba přes e-shop Paměti národa.

Robert Galbraith: Černočerné srdce

Doporučuje Simona Holecová, zástupkyně šéfredaktora pro publicistiku

Jestli mě někdo dokáže spolehlivě vtáhnout do děje způsobem, že knihu odmítám odložit bez ohledu na to, jak moc pozdě/brzy už je, je to J. K. Rowlingová. Z mého pohledu je prostě skvělá vypravěčka, která umí vystavět příběh jako málokdo. A nezklamala mě ani u zatím posledního (přeloženého) příběhu ze série o soukromém detektivovi Cormoranu Strikeovi, které vydává pod pseudonymem Robert Galbraith. 

Vyšetřování se tentokrát do značné míry přesouvá do virtuálního prostředí, jde o zločin související s pronásledováním a šikanou na internetu. Rowlingová nenápadně, krůček po krůčku, ukazuje, kam až může vést pocit vlastní moci a důležitosti, které lze v anonymním prostředí diskuzních fór okusit, a jak se i chytří lidé mohou nechat ovládnout, „povodit“. Rozsah románu – přes jedenáct set stran – je tedy poněkud zastrašující, ale nebojte se toho. Sázím na to, že pachatele neuhodnete dřív než Cormoran Strike a jeho (ano, stále ještě obchodní) partnerka Robin.

Jan Dražan, Jan Pergler: 7. říjen: Fauda –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Izraelská apokalypsa

Doporučuje Radek Kedroň, zástupce šéfredaktora pro investigativu a podcasty

7. říjen 2023 se stal tak zásadním okamžikem, že se o něm budou psát knihy ještě desítky let. Dodnes vidíme na Blízkém východě řetězec událostí, které se kvůli masakru daly do pohybu. Velmi zajímavým –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a musím říct, že dobrým pokusem zachytit a vysvětlit, co se stalo, jak se to mohlo stát a co to všechno bude pro Izrael i arabský svět znamenat, je tato knížka rozhovorů, kde zasvěceně hovoří lidé, kteří na tohle téma rozhodně mají co říct. Od expertů přes reportéry až po agenty Mosadu.

Marek Hudec: Spoušť

Doporučuje Filip Harzer, reportér zahraniční rubriky

Těžké, ale potřebné čtení. Spoušť je soubor desítek svědectví a mnoha podrobností o teroristickém útoku na bratislavský bar Tepláreň v roce 2022. Nabízí i vhled do slovenské queer kultury a hlavně mrazivý obraz dnešního Slovenska.

Iva Hadj Moussa: Těžké duše

Doporučuje Milan Rokos, reportér zahraniční rubriky

Tuto 350stránkovou knihu jsem zhltnul za dva dny. Vtipný příběh čtyř kamarádů, kteří řeší krizi středního věku návratem ke středoškolské metalové kapele. Autorka se dokáže obdivuhodně vcítit do duší stárnoucích mužů a jejich problémů s porozuměním dnešnímu světu. V knize je znát i její láska k hudbě, líbit se ale bude nejen fanouškům jejího oblíbeného metalu.

Sheena Patel: I’m a Fan

Doporučuje Lucie Stuchlíková, politická zpravodajka

Hlavní postava knihy I’m a fan se potácí v prapodivném nevztahu s „Mužem, se kterým chce být“. Tak trochu ho stalkuje. A jeho manželku. A ze všeho nejvíc jeho druhou milenku. Celé je to velmi absurdní. Nebo není? Čím víc čtete sebekriticky cynické, ale zároveň zranitelně upřímné monology této anonymní ženy, tím víc se (v mnohem menší míře, samozřejmě!) poznáváte.

Opravdu jste nikdy nezkoumali fotky z dovolené vašeho bývalého, zatímco vám v pozadí běží nablblý seriál, který jste už viděli stokrát? S detektivní posedlostí neprocházeli instastories holky, na kterou tak trochu žárlíte? Nepředstírali jste snad, že rozumíte nějakému umění nebo ještě hůř –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pohrdali jím, abyste nemuseli přiznat, že ho neznáte? A jak moc jste dokázali lhát sami sobě, že vaše vztahy mají budoucnost? Jste-li připraveni škodolibě se pohoršit sami nad sebou, je pro vás I’m a fan ta správná kniha.

Jonáš Zbořil: Flora

Doporučuje Martin Čaban, komentátor

Báseň v próze, láskyplný horor, temnota plná něhy a něha plná temnoty. Hlavní postava bez tváře a podoby, zato s kabely, beze slov, zato s osudovou gravitací. Prozaická prvotina básníka (a kolegy) Jonáše Zbořila je velmi povedené a vtahující čtení, ale taky znepokojivá metafora ve všem, co říká, podobně jako v tom, co si má čtenář domyslet. Krátká novela, v níž je atmosféry i dějů na několik tlustospisů.

Martin Paytok: Láska, smrt a všechno zlý

Doporučuje Adéla Jelínková, investigativní reportérka

Členové rodiny Havranů, v níž se každý nenávidí s každým, se sjedou do zasněžených Krkonoš, aby se mohli ucházet o dědictví po zemřelém zámeckém pánu Izajášovi. Aby mohli dědit, musí spolu všichni na šlechtickém sídle strávit jedinou noc –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a přežít krvavý masakr…

Mladý český autor Martin Paytok napsal působivý fantasticko-hororovo detektivní příběh prodchnutý paranoiou a bodavým černým humorem. Spolu s přiléhavě temnými ilustracemi Lubomíra Kupčíka kniha zaručuje mimořádný čtenářský zážitek. Rozhodně doporučuju.

Kultura 2024

Přečtěte se, jak zatím bilancujeme kulturní události roku. Nebo si vyberte z našich knižních tipů.

Foto: Seznam Zprávy

Bilancujeme kulturní události roku.

Cormac McCarthy: Stella Maris

Doporučuje Jiří Špaček, zástupce ředitele

Přečetl jsem ji začátkem roku po McCartyho Pasažérovi a doposud mě při vzpomínce na ni pronásleduje ten pomalu vzrůstající pocit existenční nejistoty vůči geniální „sestře“, která se v dialogové knize postupně jeví jako něco nelidského, hrozivého až zrůdného. Taková superinteligence v lidském těle, ale s lidmi, jak je známe a očekáváme, nemá kromě biologické schránky nic společného. Stellu Maris rozhodně přečíst až po Pasažérovi.

Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk

Doporučuje Matouš Hrdina, editor newsletterů

Příběhy lidí pohybujících se na hraně společnosti jsou často tím nejlepším svědectvím o problémech a duchu své doby. Dokazují to i paměti romského boxera Stanislava Tišera, které vznikly s pomocí literární editorky Marie Urbanové a letos je pod názvem Já byl frajer kluk vydalo nakladatelství Garamond.

Tišer ve svém vyprávění prochází rolemi kluka z chudé rodiny, talentovaného boxerského šampiona, vězně, veksláka, gamblera a nakonec známého trenéra dodávajícího hrdost a smysl života problémovým dětem z žižkovských ulic, a díky půvabné směsi fanfarónství, melancholie a cynického životního realismu dostávají jeho historky nečekanou literární hodnotu a společenský přesah.

Ian Urbina: Oceán mimo zákon

Doporučuje Robert Candra, editor podcastů

Knižní reportáž, po které už se nikdy nebudete na rybu na talíři koukat stejně. Oceňovaný novinář Ian Urbina (mj. The New York Times nebo The Atlantic) bere čtenářstvo na paluby lodí, jež drancují světové oceány ilegálním rybolovem, i člunů ekologických aktivistů, kteří proti nim bojují. Ukazuje praktické bezvládí v mezinárodních vodách, kde je vymáhání pravidel a zákonů krajně obtížné, ne-li zcela nemožné, a přináší šokující pohled na problematiku moderního otroctví, pirátství či znečišťování. Neveselá, ale poučná četba, která připomíná, že ačkoli oceán zdánlivě nepatří nikomu, následky zmíněný jevů nese celá globální společnost.

Lucas Rijneveld: Ty moje skvostné zvířátko

Doporučuje Jonáš Zbořil, editor kulturní rubriky

Skvělé romány Těžké duše i Poslední léto už tu doporučují mí kolegové. Jiří Hájíček nejspíš další doporučení nepotřebuje –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ o jeho kvalitách už se v Česku dávno ví. A tak vyzdvihnu knihu, která by nejspíš zapadla. Druhý román nizozemského spisovatele Lucase Rijnevelda je jedna z nejtíživějších, ale také nejlépe napsaných knih, kterou jsem za dlouhou dobu četl. Popisuje vztah hraničící s pedofilií, navíc odvyprávěný pohledem staršího muže, který se svou obětí nepokrytě manipuluje –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a stejně tak i s námi čtenáři. Ve Zvířátku je těžké hledat vykoupení, odpuštění nebo úlevu. Ale kdo říká, že literatura má být hezká? Má být hlavně přesvědčivá. Rijneveldovi, který si za svůj předchozí román vysloužil prestižní ocenění International Man Booker Prize, se podařilo opět čtenáře dostat tam, kam chtěl. Do ponurého, tísnivého světa, ze kterého nejde nevyjít změněný.

Dorota Ambrožová: Poslední léto

Doporučuje Tomáš Maca, redaktor kulturní rubriky

Kniha Kdo chytá v žitě J. D. Salingera pro mě byla v teenagerských letech iniciačním čtenářským zážitkem. Proto jsem měl radost, když se mi letos dostala do rukou prvotina Doroty Ambrožové, která na amerického spisovatele odkazuje a přináší stejně syrovou zpověď o nejistotách a frustracích dospívání, tentokrát z ženského pohledu. Hlavní hrdinka Hanka bude leckomu připadat podobně nesnesitelná jako Salingerův Holden Caulfield. Vždyť jí zdánlivě nic nechybí, tak proč je naštvaná na celý svět? A proč se proboha snaží tak zoufale vzbudit zájem o osmnáct let staršího doktora? Poslední léto ukazuje, že fasáda protivné sprosté holky může paradoxně skrývat zranitelnou duši a křehké sebevědomí.

Doporučované