Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Byla to jedna z největších show, které jsme tu měli. Doteď na ni rád vzpomínám,“ říká Filip Košťálek. Mluví o koncertu Justice v moravskoslezské metropoli před osmi lety. Košťálek ho tehdy zažil. Teď coby hlavní dramaturg Colours of Ostrava stojí za jejich návratem do Česka a tvrdí, že show přivezou ještě lepší než minule. „V deníku The Telegraph o nich nedávno psali, že jsou momentálně nejlepšími živými interprety na světě, v Ostravě se o tom přesvědčíme,“ věří.
Představu o tom, co mohou návštěvníci festivalu očekávat, nabídl nedávný koncert dvojice v berlínské sportovní aréně Max-Schmeling-Halle. Seznam Zprávy při něm dostaly možnost navštívit Justice v zákulisí.
Fanouškům hromadícím se před halou pro přibližně 12 tisíc diváků vlezlá zima nevadí. Mrholí, davy osvětlují svítící reklamy a do sálu ze všech stran proudí lidé v oblečení s charakteristickým logem kapely ve tvaru kříže. Pár šťastlivců má na sobě i bomber bundu Justice, která oficiálně stojí přibližně šest tisíc korun, ale překupníci si za ni na internetu říkají klidně 15 tisíc. Sehnat ji je trochu jako vyhrát loterii.
Stírací los
Právě stylem při osobním setkání hned zaujmou Gaspard Augé a Xavier de Rosnay, kteří pod hlavičkou Justice vystupují od roku 2007. De Rosnay má na sobě koženou bundu zapnutou na poslední dva knoflíky, džínovou košili a ležérně uvázaný černobílý tečkovaný šátek. Augé si přes černý rolák ve stylu Steva Jobse přehodil béžovou manšestrovou bundu, na sobě má zlatý pásek a na krku zlatý řetěz.
Ačkoliv jsme uvnitř, oba na sobě mají sluneční brýle podobné těm, jaké nosí piloti. A zrovna se naklání nad kouskem lesklého papíru. Není to autogram, nýbrž stírací los. „Jak to vlastně funguje?“ ptají se, když setřou všechna políčka. Odpověď, že k výhře potřebují mít tři stejná čísla, je zklame. „Tolik? Tak to nemáme, jen dvě. Skoro jsme ale vyhráli dvě eura,“ smějí se.
U losu jim štěstí nepřálo, ale loterii vyhráli už před více než dvěma dekádami. V roce 2003, ještě za studií na vysoké škole, se zúčastnili rozhlasové soutěže o nejlepší remix. Singl britské rockové kapely Simian nazvaný Never Be Alone předělali ve stylu euforického disca a přejmenovali dle refrénu na We Are Your Friends. Klání sice nevyhráli, avšak zaujali manažera slavných Daft Punk Eda Wintera. Ten jim nabídl smlouvu se svým čerstvě založeným labelem Ed Banger. A remix We Are Your Friends se rázem stal jedním z nejzásadnějších tanečních hitů dekády.
Justice dnes ale tvrdí, že nejdůležitějším rokem pro ně byl ten uplynulý. Vloni v dubnu vydali čtvrtou desku Hyperdrama, na níž za pomoci hostů, jako australského projektu Tame Impala nebo amerického hudebníka Thundercata, volně přecházejí mezi popem i housem. Za singl Neverender nakonec dvojice získala svou třetí cenu Grammy. Kromě toho vystoupila na velkolepém završení letní olympiády v Paříži nebo na britském festivalu Glastonbury. Hity z nové desky jako One Night/All Night nebo The End mají nakročeno k tomu stát se podobnou klasikou žánru jako skladby od jejich někdejších vzorů Daft Punk.
Albem Hyperdrama, které Francouzi představí na Colours of Ostrava, prostupují i melodramatické pasáže. Nejlépe vyniknou v kombinaci se světelnou show, jakou si v současnosti může dovolit málokterá skupina. „V životě jsem na pódiu neviděl takové množství světel, jako mají Justice. A to jsem pracoval na opravdu spoustě koncertů,“ tvrdí produkční berlínské haly před koncertem.
Během něj Justice pracují se světly tak, že pódium jako by neustále měnilo tvar. Chvíli připomíná futuristickou metropoli, jindy se halou přežene záře evokující start vesmírné lodi, načež o sekundu později se hala stává planetáriem prozářeným vzdálenými galaxiemi. V závěru koncertu arénu rozjasní logo kapely ve tvaru kříže. A repetitivní refrény v jeho záři najednou znějí jako modlitby z tanečního parketu.
Světelná show je stejně jako celá deska Hyperdrama oslavou přehnanosti. Každý track připomíná pečlivě konstruované drama, které se trpělivě stupňuje, až exploduje v grandiózním refrénu. Následuje nečekaně tichý moment.
Vizuální zážitek bývá při koncertech Justice zásadní. Proč, vysvětlují hudebníci po francouzsku - gurmánsky. „Kdybyste šli do restaurace a jídlo by nevypadalo dobře, zkazilo by vám to zážitek. Stejně tak kdybyste přišli do opravdu překrásné restaurace, ale jídlo bylo strašné. Nemusí jít o přepych nebo luxusně vypadající věci, důležité je, aby do sebe navzájem zapadly. Ať už jde o přebal alba, světla během show nebo naše oblečení,“ komentuje to Xavier de Rosnay.
Více všeho
Dostáváme se k názvu desky – Hyperdrama. Zažili nějaké? Prý spoustu, s životním napětím ale jméno alba nemá nic společného. Původně chtěli nahrávku pojmenovat Melodrama, jenže je předehnala novozélandská zpěvačka Lorde. „Přemýšleli jsme, jaké slovo by mohlo znamenat víc, a napadlo nás tohle. Slovo hyper je spojené s počítači, budoucností a rychlostí. Ve Hvězdných válkách se rychlosti pro průlet vesmírem říká hyperdrive. Všechno jsou to věci, se kterými jsme chtěli spojit naše album. Je na něm více všeho,“ uvažuje Xavier de Rosnay.
Ačkoliv se na scéně pohybují přes dvě dekády, stále se považují za začátečníky. A navzdory stovkám milionů poslechů na streamovacích platformách ještě nedosáhli předsevzatých vrcholů. „Nikdy jsme nevydali skutečný hit. Takový, který by znal absolutně každý. Vaše máma, sestřenice, dědeček, prodavač v obchodě a řidič autobusu. Zatím máme na kontě jen několik undergroundových hitů,“ poznamenává Rosnay. Připouští, že recept na ten skutečný zatím nenašel.
Další hvězdy
Na letošním ročníku Colours of Ostrava kromě Justice vystoupí anglický zpěvák a baskytarista Sting, slavný rocker Iggy Pop nebo američtí tvůrci elektropopové muziky The Chainsmokers.
Dorazí také jamajský reggae hudebník Shaggy, který spolupracoval právě se Stingem, americké duo Sofi Tukker nominované za svou taneční hudbu na Grammy, britští alternativní rockeři Snow Patrol, hitmaker Finneas známý jako spoluautor písní své sestry Billie Eilish nebo izraelská zpěvačka Noga Erez. Akce se v Dolní oblasti Vítkovic uskuteční od 16. do 19. července.
Spolupráci s hosty Tame Impalou či Thundercatem na loňském albu si Justice pochvalují. „Když jsme spolu byli ve studiu, jako bychom byli jedna kapela,“ říkají. O vzájemném naladění svědčí, že Tame Impala s Thundercatem se následně znovu potkali ve studiu už bez Justice, aby natočili singl No More Lies. Ten nakonec vyšel ještě před nahrávkou Hyperdrama.
Symbolem skupiny zůstává kříž. „Nevím, jestli je to tak i dnes, ale když jsme před dvaceti lety začínali, kříž byl druhým nejrozpoznávanějším symbolem na světě. Tím prvním bylo M fast food řetězce McDonald´s. Bavilo nás, jakými způsoby je kříž v hudbě i popkultuře využíván a jeho význam ohýbán,“ popisuje de Rosnay. Jako příklady umělců užívajících vizuální zkratky uvádí metalové skupiny, popovou zpěvačku Madonnu nebo již zemřelého britského George Michaela.
Se symbolem kříže, který v různých iteracích zařadili na obal zatím každé desky, si Justice užili své. Spousta lidí je prý považovala za křesťanskou kapelu, a pak je pobouřilo, když zjistili, že to tak není. Hudebníky to netrápí. „Samozřejmě jsme urazili spoustu lidí. Vždycky ale bude existovat někdo, koho urazíte, ať uděláte cokoliv,“ říkají.
Poslední dobou se Justice naopak daří víc než dřív. A vzrůstajícího zájmu si Xavier de Rosnay a Gaspar Augé všímají. „Cítíme, že nové album rezonuje s daleko více posluchači. Na koncertech si všímáme rozmanitějšího publika a máme upřímnou radost, že naše hudba nezajímá jen lidi, jako jsme my,“ líčí.
Jejich cílem zůstává vytvářet hudbu, která je nejen taneční, ale také vizuálně a emocionálně strhující. Hyperdrama představuje další důkaz, že Justice drží krok s dobou. A ten vysněný globální hit už třeba dávno natočili a jenom čeká, až ho objeví algoritmus na sociální síti TikTok. Tvorba hitu připomíná stírací los. Je to loterie, kterou ani přes veškeré výpočty nevyhraje každý.