Článek
Snadný způsob, jak přimět mileniály a mileniálky k hovoru: Harry Potter. Stačí naťuknout, jen lehce naznačit: No tak jaká byla tvoje cesta?
Oči se rozsvítí. Nebo ne. Jsou dva typy. Ti, kteří si vypěstovali odolnost, imunitu vůči čarodějnické horečce, co zasáhla celou generaci. A pak ti druzí. Mnohem pravděpodobnější varianta.
Takže první knížka – to mi bylo jedenáct… Filmy? Tak kde začít… Nejoblíbenější postava? To je snadný… U jeho smrti jsem brečel/a týden…
A tím to nekončí. Počítačové hry. Tematické výlety do Skotska. Ponožky, šály, hůlky. Krabice plné potterovského harampádí. Relikvie z dětství, které pořád někde jsou, zapomenuté, ale ne zahozené. Leží mezi vrstvami prachu a vzpomínek. Trochu ironicky. Ale jen trochu.
Podle dat z dva roky starého průzkumu, které se účastnilo přes dva tisíce Američanů a Američanek, se jako zapálení fanoušci označilo 52 % lidí z mileniálské generace, 15 % z generace Z (narození mezi roky 1997 a 2012), 19 % z generace X (narození mezi roky 1965 až 1980) a 14 % baby boomerů (narození mezi roky 1946 až 1964).
Mileniálové a mileniálky jsou generace, která vyrůstala po pádu železné opony; v době, kterou Francis Fukuyama označil jako „konec dějin“. Dialektický vývoj dějin uzavřen. A i když tuhle tezi později přeformuloval, něco v tom zůstalo. Atmosféra, naladění. Velké výzvy už byly za námi. Svět otevřený, připravený, čekající. Stačilo do něj vstoupit, projít, prostoupit. Jenže pak se ukázalo, že ne všechno je tak prostupné, jak jsme si jako děti mysleli.
Jakou roli v tom hraje Harry Potter? Kupodivu důležitou. Pro spoustu lidí, třicátníky, čtyřicátníky, je to místo, kam se dá vrátit. Kousek klidu. Pilulka proti hořkosti. Což si ale často vyžádá pichlavé komentáře. Třeba britská herečka Miriam Margolyesová, která v původní filmové sérii hrála profesorku Prýtovou, řekla před rokem v rozhovoru pro novozélandskou televizi, že ji věrnost sérii překvapuje:
„Upřímně, trochu se o jeho fanoušky bojím, protože už by to měli mít za sebou. Série byla před 25 lety – a je pro děti. Když mi někdo říká, že bude mít třeba svatbu ve stylu Harryho Pottera, říkám si: proboha, jak asi bude vypadat jejich svatební noc?“
Nekonečné možnosti interpretací
Samotný potterovský fenomén a univerzum se během dekád rozrůstají a větví. Nejnověji se chystá podle potterovských knížek seriál, který by měl být uvedený v roce 2026 nebo 2027. Internet mezitím žije tím, kdo a proč bude obsazen. Potvrzených jmen je minimum, zato spekulací celá řada. Dá se nicméně očekávat, že obsazení bude etnicky rozmanitější než to původní, filmové. Na tom by nebylo nic šokujícího, ale téma se dostává do větší mozaiky. Autorka knih o Harrym Potterovi se už téměř pět let kromě beletrie intenzivně věnuje i jiné činnosti – na sociální síti X pravidelně komentuje transgender témata. První příspěvek na toto téma reagoval na spojení „menstruující lidé“, které ji pobouřilo. Od té doby se k problematice vyjadřuje tak často, že dokonce i Elon Musk pod jedním z mnoha jejích příspěvků poznamenal, že by mohla psát i o něčem jiném.
Je přitom paradoxní, že čtenáři a čtenářky Harryho Pottera tendují k otevřenějším, liberálnějším postojům. Na základě průzkumu mezi tisíci americkými vysokoškolskými studenty a studentkami se např. zjistilo, že fanoušci potterovské série bývají tolerantnější, méně autoritářští, více odmítají násilí a mučení, jsou méně cyničtí a vykazují vyšší míru politické angažovanosti. Např. The New York Times citují autora studie, profesora politologie Anthony Gierzynského, podle kterého čtenáři a čtenářky Harryho Pottera s větší pravděpodobností volili v roce 2008 Baracka Obamu.
Jak s tím jdou dohromady postoje J. K. Rowlingové?
Mnoho lidí – třeba právě v reakci na tweety autorky – vyjadřuje lítost, že se ke knihám už nemohou vracet. Pro jiné to naopak vedlo k jasnějšímu oddělení fikčního světa, který mají rádi, od osoby autorky, jež si za terč vybrala zranitelnou menšinu.
Jenže univerzum světa Harryho Pottera je natolik rozsáhlé, že nabízí prakticky nekonečné možnosti vlastních interpretací – ať už vztahových, identitárních nebo čistě politických. To vytváří ideální prostředí pro fanfiction, která hrála v recepci čarodějnického světa vždy významnou roli.
Jedním z nejznámějších příkladů je rozsáhlá fanfiction All the Young Dudes od autorky s přezdívkou MsKingBean89 z roku 2018. Tento příběh se zaměřuje na osudy otce Harryho Pottera a jeho tří nejbližších přátel a nakonec dosáhl úctyhodných 188 kapitol. Na platformě Goodreads, kde čtenáři hodnotí knihy, si vysloužil 35 tisíc hodnocení s průměrným skóre 4,8 z 5. Čtenářská komunita tak vstupuje do tohoto světa se svými vlastními nápady a novými interpretacemi, čímž udržuje potterovský vesmír stále živý a atraktivní.
Vztahy, co udrží nad propastí
S připravovaným seriálem je jasné, že se potterovský svět jen tak nerozpustí do vzpomínek. Naopak. Rozroste se, rozšíří. Bude zajímavé sledovat, jak se po čtvrtstoletí promění jeho interpretace. Jaká témata vystoupí do popředí? Které postavy dostanou víc prostoru? Co se změní, co zůstane stejné?
Pokud jste nějakému mileniálovi nebo mileniálce položili otázku z úvodu, pravděpodobně pořád ještě mluví. A mezi tím proudem řeči se možná objeví jedno slovo. Přátelství. Možná dvě. Přátelství a láska. Protože o tom nakonec série vypráví především. O sirotkovi, kterého chrání a formuje mateřská láska. Kterému chybějící rodinu nahrazují přátelé. A který je nejzranitelnější ve chvíli, kdy o tyhle vazby přichází. Protože na čem jiném záleží?
Možná právě proto ten příběh rezonuje po celém světě. Kouzla jsou okouzlující. Zápletky se zaplétají. Ale v jádru je přesvědčení, že nejdůležitější jsou vztahy, které si člověk vytvoří. Že to, jak o ně pečuje, ho nakonec definuje. A když jsou pevné, udrží ho nad propastí. Možná právě tohle v knihách, filmech a seriálech zůstane po všech těch letech. Kouzelně staré. Kouzelně nové.