Článek
Oldřich Škácha patřil k blízkým souputníkům a přátelům Václava Havla od 70. let 20. století. Dokumentoval nejprve disent v okruhu Pavla Kohouta, zčásti dobu Havlova prezidentství a v plné míře i poslední léta jeho života a exprezidentské působení.
„Na projektu jsme s fotografem Ondřejem Němcem pracovali celý rok, a to jsme si mysleli, že už archiv Oldřicha Škáchy docela známe a orientujeme se v něm. Přesto Ondřej nacházel další a další výjimečné snímky, jejichž úpravě věnoval stovky hodin práce. Byla to vpravdě objevitelská a restaurátorská mise v útrobách archivu, přičemž většinu snímků od chvíle jejich pořízení nikdo neviděl, a máme proto radost, že se práce vyplatila a od nynějška je mohou obdivovat všichni, kteří mají o osobnosti naší novodobé historie zájem,“ dodává jeden z autorů projektu a vedoucí archivu Knihovny Václava Havla Martin Vidlák.
Na fotografiích, které teď Knihovna Václava Havla zveřejňuje, zachytil umělce, hudebníky, spisovatele, filmové tvůrce, výtvarníky a vědce 60. let, z nichž mnozí byli po sovětské okupaci vytlačeni z veřejného prostoru, nebo naopak ty, kteří si vydobyli respekt právě v době komunistické normalizace. Některé fotograf zaznamenal jednou, jiné naopak dokumentoval po několik desetiletí. Galerie kulturních osobností má v současné době na 300 umělců na bezmála sedmi stovkách fotografií.