Článek
Ve Smetanově síni zazní baletní suita Sůl nad zlato dnes už nežijícího skladatele Jana Hanuše a Symfonie č. 1 D dur Titán od Gustava Mahlera. „V připravené dramaturgii jsme se mimo jiné snažili akcentovat péči o české skladatele 20. století, kteří budou zastoupeni v nadcházejících dvou sezonách dílem vynikajícího skladatele Jana Hanuše,“ říká Netopil.
Devětačtyřicetiletý vítěz mezinárodní soutěže George Soltiho z roku 2002 funkci převzal po pětiletém působení Tomáše Braunera. Ten se k pražským symfonikům na začátku příštího ledna vrátí jako hostující dirigent při provedení Requiem Giuseppa Verdiho. „Věřím, že rukopis Tomáše Netopila přinese posluchačům zážitky, inspiraci, potěšení a jako bonus objevy. Třeba hned v první společné sezoně evropskou premiéru nově nalezené originální verze opery Bohuslava Martinů Mariken z Nimègue,“ zmiňuje ředitel tělesa Daniel Sobotka. FOK operu uvede 17. a 18. června 2026 v Obecním domě spolu se Symfonií č. 6 F dur Pastorální od Ludwiga van Beethovena.
Dalším Netopilovým projektem bude 29. a 30. dubna příštího roku oratorium Stvoření od Josepha Haydna, na kterém spolupracuje s Divadlem bratří Formanů.
Netopil byl před lety šéfdirigentem opery Národního divadla v Praze a donedávna také hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie. Nejvíc na sebe ale upozornil jako hudební ředitel Aalto Musiktheater a Philharmonie v německém Essenu, kde působil od roku 2013. Kromě toho hostoval u Orchestre National de France, Vídeňských symfoniků, BBC Symphony Orchestra nebo orchestru curyšské Tonhalle.
„Praha pro mne vždy byla a zůstává obrovskou studnicí bohatého kulturního života a hudby vůbec. Orchestr Pražských symfoniků, který ji neustále zvelebuje a zušlechťuje, patří právem k tomu nejlepšímu, co může Praha nabídnout,“ řekl Netopil předloni, když byl do čela FOK jmenován.

Dirigent Tomáš Netopil poslední roky působil v německém Essenu.
Významnou část jeho práce tvoří také dirigování oper. Mimo Aalto Musiktheater Essen řídil představení v drážďanské Saské státní opeře, Vídeňské státní opeře, Nizozemské opeře či ženevském Velkém divadle. Kromě jiného je zakladatelem a uměleckým ředitelem Letní hudební akademie Kroměříž.
Orchestr FOK bude ve své 91. sezoně dále pokračovat s koncerty pořádanými v pražském kostele sv. Šimona a Judy, kde například 25. listopadu ansámbl Collegium Marianum představí díla synů Johanna Sebastiana Bacha. Chybět nebude hudební cyklus Obrazy a hudba, před nímž se koná odborná přednáška Moniky Švec Sybolové z Národní galerie Praha k vybranému dílu promítanému na plátně.
K vrcholům sezony má patřit vystoupení Izraelské filharmonie se šéfdirigentem Lahavem Shanim a klavíristou Yefimem Bronfmanem, jenž zahraje Beethovenův „Císařský“ koncert. Mezi hosty Pražských symfoniků pak budou houslisté Daniel Hope s Josefem Špačkem, klavíristé Yefim Bronfman, Fazil Say či Boris Giltburg, trumpetista Gábor Boldoczki, klavírní duo sester Katie a Marielle Labèqueových nebo česká mezzosopranistka Bella Adamova. Orchestr vystoupí například také pod taktovkou Leonarda Slatkina.
FOK mimo jiné čekají zájezdy na Slovensko, do Německa a Švýcarska nebo vystoupení na festivalech Pražské jaro či Smetanova Litomyšl a na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka. Chystá se i open air koncert ve Vyšehradských sadech s Novosvětskou od Antonína Dvořáka, kam se lidé mohou přijít podívat zdarma.
Už před zahájením sezony se FOK tradičně představí 27. srpna ve Valdštejnské zahradě, kde zazní díla Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany či Petra Iljiče Čajkovského i filmová hudba Karla Svobody.