Článek
Akademie filmového umění a věd v USA vydala toto pondělí nová pravidla, podle nichž použití AI a dalších digitálních nástrojů „nepomůže ani neuškodí šancím na získání nominace“ na Oscary.
Generativní umělá inteligence, která po zadání jednoduchého textového pokynu dokáže vytvářet text, obrázky, zvuk a video, pomohla zhotovit už některé z letos oceněných děl. Nyní akademie upřesnila, že při výběru vítězů bude stále brát v úvahu míru lidského zapojení. Nové znění týkající se způsobilosti filmů natočených pomocí generativních nástrojů umělé inteligence doporučila Rada pro vědu a technologie, která pod akademii spadá.
Využití umělé inteligence v kinematografii se stalo aktuálním tématem poté, co Adrien Brody minulý měsíc převzal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v Brutalistovi. V tomto dobovém dramatu generativní umělá inteligence pomohla vylepšit hercův přízvuk, když mluvil maďarsky. Následně vyšlo najevo, že na podobnou technologii klonování hlasu se k vylepšení hlasů zpěváků spolehli také tvůrci oscarového muzikálu Emilia Pérez.
Schopnost rychle změnit nebo přizpůsobit tón a styl umělce či provést úpravy, jako je jemná změna vzhledu, přispěla k popularitě této technologie v hudební i filmové produkci. Používání umělé inteligence však zůstává kontroverzní a umělci vyjadřují obavy ohledně toho, na jakém materiálu se tyto nástroje cvičí a jaké to může mít dopad na jejich živobytí.
Obavy a omezení
Herci a scenáristé se již během hollywoodské stávky v roce 2023 obávali, aby kvůli umělé inteligenci nepřišli o práci. „Pokud můžete vzít můj obličej, tělo a hlas a donutit je říct nebo udělat něco, co jsem si sama nevybrala, pak to není dobré,“ řekla BBC herečka Susan Sarandon.
Scenáristé se obávali, že studia budou chtít snížit náklady a ušetřit čas tím, že k úkolům jako výzkumu či zpracování scénáře začnou místo lidí využívat nástroje typu ChatGPT od firmy OpenAI. Součástí dohod mezi odbory a studii, které stávku ukončily, proto bylo stanovení ochranných opatření týkajících se používání umělé inteligence.
Zatímco někteří herci tuto technologii zdánlivě přijali, jiní, například Scarlett Johansson, varují před jejím potenciálem zneužít něčí podobu. „Musíme upozorňovat na zneužívání AI, ať už je její sdělení jakékoli, jinak riskujeme, že ztratíme kontrolu nad realitou“ prohlásila herečka pro magazín People.
Animátoři vloni sdělili BBC, že nástroje generativní umělé inteligence ještě nejsou tak dobré, aby se dokázaly rovnat kvalitě jejich práce, rozhodně ne na úrovni oceněných děl. „Je to, jako kdyby vám pomáhal špatný scenárista,“ řekl Jonathan Kendrick, spoluzakladatel a předseda streamovací služby Rokit Flix. „Jistě, že vám udělá osnovu, ale pokud potřebujete něco s emocionální vahou, umělá inteligence vám Oscara nezajistí,“ dodal.