Hlavní obsah

Fiktivní dokument kritizuje íránský režim. Jeho režisér musel utéct ze země

Foto: Film Europe

Z filmu Semínko posvátného fíkovníku.

Název filmu je odvozen od druhu rostliny, která vzkvétá udušením hostitelského stromu. Symbolická metafora pro represivní režim vládnoucí v Íránu. Snímek Semínko posvátného fíkovníku je nově v užších oscarových nominacích.

Článek

Film s názvem Semínko posvátného fíkovníku je nejnovějším počinem íránského režiséra Mohammada Rasoulofa. Ten svou tvorbou dlouhodobě kritizuje poměry ve své rodné zemi.

Nový fiktivní dokument, který pojednává o rodině s rozdílnými názory na íránskou politickou situaci, dovedl Rasoulofa až k odsouzení k bičování a osmi letům ve vězení. Před trestem ze země utekl a film dokončil až v Německu.

Mohammed Rasoulof má s vládou ve své zemi dlouhodobé problémy. Za svoje aktivity byl několikrát zatčen a poslán do vězení, v roce 2017 mu byl dokonce zabaven pas.

Právě zkušenost z vězení ho inspirovala k natočení jeho nejnovějšího snímku. Konkrétní událost, která ho k nápadu vedla, se podle webu NBC odehrála v roce 2022, kdy si Rasoulof odpykával trest odnětí svobody.

Ve stejném roce Írán zažil velké protesty spojené se smrtí dvaadvacetileté íránské Kurdky Mahsy Aminiové, která byla zatčena za nenošení hidžábu. Právě záběry z protestů a jejich brutálního potlačení jsou zobrazeny ve filmu.

Režisér Rasoulof při psaní scénáře podle svých slov vycházel z náhodného setkání s dozorcem ve vězení. Ten se mu měl svěřit, že je svou prací „hluboce ponížen“.

„Měl jsem řadu nápadů týkajících se psychologie lidí, kteří pracují pro íránský režim. Přemýšlel jsem: Kdo jsou? Jak přemýšlejí? Jak funguje jejich psychologie?“ uvádí Rasoulof. Právě o jednom z těchto úředníků, pracujících pro íránský režim, se režisér rozhodl natočit jeho nejnovější snímek.

Soudce Imám

Oním režimním úředníkem je ve filmu Imám, vyšetřující soudce Revolučního soudu. Ten se kvůli svému povolání dostane do sporu se svými dcerami, stoupenkyněmi hnutí Woman, Life, Freedom (Žena, Život, Svoboda), které pořádalo zmiňované protesty.

Jakožto režimní soudce musí Imám rozdávat kruté tresty pro protestující, kteří v období roku 2022 několikrát vyšli do íránských ulic a protestovali proti útlaku. Některé z nich Imán odsuzuje i k trestům smrti.

„Váš otec je kat!“ křičí v ukázce filmu muž na Imámovy dcery.

Dcery se otci postaví a vzniká tak rodinný spor, ústřední téma celého filmu.

Mezi rozhádanými stranami stojí ještě matka, která je rozpolcena mezi loajalitou vůči svému manželovi a pochopením pro své dcery. Snaží se udržet rodinu pohromadě, což se ukáže jako nemožný úkol.

Film měl premiéru v květnu 2024 na filmovém festivalu v Cannes, kde Rasoulof obdržel Zvláštní cenu poroty. Od října ho pak uvádějí i tuzemská kina.

Konkurence pro Mádlovy Vlny

Snímek íránského režiséra Rasoulofa se tento týden objevil v užší nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film. Zde konkuruje i českému snímku Vlny, který se do výběru 15 nejlepších zahraničních filmů roku také dostal.

I přes původ režiséra dostal snímek Semínko posvátného fíkovníku nominaci za Německo, kde byl film dokončen. Za Irán by podle Rasoulofa totiž nominaci nikdy získat nemohl.

„O tom, které filmy budou oceněny Oscarem, v Íránu rozhoduje vláda. Můj film by nikdy nevybrali,“ komentoval nominaci za Německo sám režisér Rasoulof v rozhovoru pro web The Wrap.

Snímek měl tento týden premiéru ve Spojených státech. V Česku a v několika dalších státech Evropy je v kinech k vidění již od konce října.

Související témata:

Doporučované