Článek
Přehlídka začíná tento pátek, potrvá do 16. dubna. Ve více než desítce českých měst uvede hrané, dokumentární či animované filmy, které není možné vidět v běžné distribuci a jež se zaměřují například na ekologii nebo průsečíky s hudbou. „Letošní ročník představuje nejen silné filmařské hlasy, ale i odvážné experimenty, které ukazují, jak evropská kinematografie dokáže reagovat na výzvy a aktuální témata dnešní doby,“ říká dramaturg akce Šimon Šafránek.
Na programu je například Ptáče od Andrey Arnold, britské režisérky druhé řady seriálu Sedmilhářky nebo filmů Fish Tank a American Honey oceněných na festivalu v Cannes. Novinka vypráví o osamělé dvanáctileté dívce, která žije se svým nezodpovědným otcem a rebelujícím bratrem v maloměstě na východě Anglie. Pak ale do jejího života vstoupí tajemný cizinec a vzbudí v ní touhu opustit domov. Dívčina otce ztvárnil populární herec Barry Keoghan.
Festival uvede také snímek Grand Theft Hamlet. Režiséři Sam Crane a Pinny Grylls jej kompletně vytvořili v prostředí populární počítačové hry Grand Theft Auto Online. V ní se během covidu scházejí dva herci a nacvičují inscenaci Hamleta od Williama Shakespeara. Film měl premiéru na loňském ročníku amerického festivalu South by Southwest.
Samostatné místo v programu má retrospektiva francouzského režiséra Michela Gondryho, jedenašedesátiletého držitele Oscara za drama Věčný svit neposkvrněné mysli a jinak třeba tvůrce videoklipů zpěvačky Björk, za něž byl nominován na hudební sošku Grammy. Chybět nebude ani jeho nová animovaná komedie Mayo, dej mi název.
V soutěži debutů festival nabídne rumunské drama Nový rok, který nepřišel, v němž se režisér Bogdan Mureșanu vrací do předvánočních revolučních dní roku 1989. Film vyhrál sekci Orizzonti na benátském festivalu.
Generační výpověď Toxic litevské režisérky Saulé Bliuvaité zase vypráví o dvou dospívajících dívkách, jež se snaží utéct z bezútěšného rodného města a sní o budoucnosti v modelingu. Snímek zpracovávající aktuální téma mladých lidí a jejich křehkého vztahu k tělu vyhrál tři ceny na festivalu ve švýcarském Locarnu.
Samostatná programová sekce je věnovaná průsečíkům filmu a hudby. Zahrnuje například komedii Heavier Trip o útěku heavymetalové kapely z vězení nebo stylizovaný koncertní dokument o nejnovějším projektu islandské zpěvačky Emilíany Torrini.
Další nesoutěžní sekce Panoráma nabídne kriminálku z venkova Když přichází podzim, což je nejnovější drama francouzského režiséra a scenáristy Françoise Ozona. Film vyhrál cenu poroty za scénář a též hereckou trofej pro Pierra Lottina na festivalu ve španělském San Sebastiánu.
Dále bude možné zhlédnout novinku britského tvůrce Mikea Leigha nazvanou Drsné pravdy. Hlavní roli v komorním snímku o ženě, která svůj žal obrací v podráždění vůči svým nejbližším, ztvárnila Marianne Jean-Baptiste.
Dny evropského filmu mají tradičně také doprovodný program. Jeho součástí bude několik večerů Mentální hygieny Aleše Stuchlého, v nichž filmový kritik doplňuje projekce diskuzemi s hosty. V několika městech se uskuteční i pub kvízy na téma evropské kinematografie, projekce pro seniory a školy, programy určené odborné veřejnosti nebo masterclass.
Čtvrtým rokem festival udělí dvě ceny, jednu v hlavní soutěži debutů a druhou cenu diváků Lux podporovanou Evropským parlamentem.
Festival se koná od 2. do 8. dubna v pražských kinech Světozor, Edison a Přítomnost, od 2. do 16. dubna v brněnském biografu Art a od 12. do 16. dubna v ostravském Minikině. V termínu od 9. do 16. dubna zamíří do dalších 11 českých měst.