Hlavní obsah

Chlebíček: Slováci rapují o diktátorech v teplákách. Dočkáme se i v Česku?

Foto: Hudy

Fvck_Kvlt pojmenovává výzvy pozdního kapitalismu a zdůrazňuje, že osobní je politické.

Slovenský rapper Fvck_Kvlt na nové desce vyhlásil revoluci. Patří k vlně mladých hudebníků, kteří se vymezují vůči Ficově vládě i nekonečnému růstu a staví se za práva menšin. Do Česka ale angažovaný hiphop zatím nedorazil.

Článek

Čtete ukázku z newsletteru Chlebíček, ve kterém Jonáš Zbořil a Tomáš Maca každý čtvrtek glosují dění v současné kultuře a přinášejí tipy na nové seriály, filmy, hudbu a knihy. Pokud vás Chlebíček zaujme, přihlaste se k odběru!

Čím víc na Slovensku v posledních letech roste podpora krajní pravice, agrese vůči menšinám a náchylnost k dezinformacím, tím zajímavější dění lze sledovat na tamní hudební scéně.

Ficovu vládu a šíření extremismu kritizují i hlasy z hiphopové scény, která si v minulých dekádách držela od politiky bezpečný odstup. Řeč je o mladší generaci rapperů reprezentované umělci jako Fvck_Kvlt, Dušan Vlk nebo Berlin Manson. První jmenovaný vystoupí v pátek 4. dubna v pražské MeetFactory, kde pokřtí svou čtvrtou desku s příznačným názvem Mrtvá revolúcia.

„No dobre, tak vraj nemáme plán a sme mimo. Utopeni v utópiách a svet vidíme krivo. História ukazuje, že sa nám nikdy nedarilo. Tak pozrime na to, jak vašich 300 rokov vypálilo,“ vymezuje se trnavský hudebník v titulním tracku proti všem, kteří by mu chtěli podsouvat, ať se do celospolečenských problémů nemíchá, protože jim beztak nerozumí.

Z ironicky laděné sloky je patrné, že se Fvck_Kvlt nezdráhá mluvit i za další vrstevníky, kteří zažívají názorové střety se svými rodiči a prarodiči. „Musíme sa prispôsobovať diktátorom v teplákoch, tváriť sa, že úpadok politiky je len o jednotlivých vinníkoch,“ naráží na dlouhodobý pocitu zmaru z politického vývoje.

Revoluce nikdy neumírá

Fvck_Kvlt, vlastním jménem Denis Bango, se dlouhodobě hlásí k antifašismu, feminismu i podpoře LGBT+ menšin, vadí mu konzumní mentalita a představa nekonečného růstu. V textech střídá perspektivu jízlivého glosátora a zadumaného rozervance, přináší introspektivní ponor do vlastní duše i reflexi okolního světa. S kontrasty pracuje také při výběru beatů – jednou rapuje do techna, jindy do trapu. Na předchozí nahrávce Cigán, s níž loni uspěl na slovenských hudebních cenách Radio_Head Awards, experimentoval i s punkem nebo nu metalem.

Letošní Mrtvá revolúcia je jeho dosud nejangažovanějším albem. Při příležitosti jeho březnového vydání Fvck_Kvlt dokonce zveřejnil manifest, v němž apeluje, aby jeho fanoušci nebyli lhostejní a neztráceli víru ve spravedlivější společnost.

„Obětovali jsme celé národy v naivní víře, že soutěživost nepřeroste hodnotu univerzálních lidských práv. Politicky jsme se ocitli v bodě nula, kde si znovu vybíráme, jakou další utopii odkážeme nastávajícím generacím. Mrtvá revolúcia si volí vždy tu, jejíž základy představují solidaritu a rovnost. I za cenu momentální prohry,“ pojmenovává výzvy pozdního kapitalismu.

Zdůrazňuje, že osobní je politické. V tracku Tieň zachycuje, jak se tlaky výkonově orientované společnosti podepisují na duševním zdraví: „Rýchlosť, akou ide svet, ťa bolí tak, že už nevládzeš vpred. Spálil vzduch, splieta sieť, ukryl všetky cesty späť.“

Přes zdánlivou bezvýchodnost však nachází naději – i kdyby se mladým lidem jejich ideály nepodařilo prosadit, má smysl k nim aspoň vzhlížet. Budoucí generace se k nim třeba jednou vrátí. „A keď láska, ktorou chceš byť, nezmení svet a nezmení nič, každú noc, každý deň, môžeš žiť pre takýto sen,“ rapuje Fvck_Kvlt za doprovodu pochodových bubnů, které jen umocňují revoluční náladu.

Formovali ho Beatles i Sex Pistols

Jako malý poslouchal Eminema a rapovat začal už ve dvanácti. Pak ale propadl Nirvaně, Sex Pistols nebo The Beatles. „Lennon mě naučil, jak v hudbě mluvit o hlubších, složitějších tématech,“ zmínil v podcastové sérii Brrrap na Radiu Wave. Když mu bylo čtrnáct, starší bratr ho přibral jako klávesistu do své prog rockové kapely HASH. Do širšího povědomí se nicméně poprvé dostal jako zpěvák a kytarista punkových The Wilderness, s nimiž vystupuje dodnes.

K hiphopu se vrátil až s vlnou temného, na syntezátorech postaveného trapu. Přístup rapperů jako $uicideboy$, Ghostmane, Bones nebo A$AP Rocky mu připadal radikálně odlišný, než bylo v žánru zvykem, v některých ohledech mu připomínal právě punk. „Rap i punk mají potenciál měnit společnost. Právě to mě na nich vždycky fascinovalo,“ vyzdvihl v pořadu On Air.

Punková energie a rapový přednes se prolíná také tvorbou bratislavské formace Berlin Manson, již v době covidu založili zpěvák Adam Dragun a kytarista Patrik Nagy. Duo vychází ze stejného ideového podhoubí jako Fvck_Kvlt, na loňském debutu Poor But Sexy s vtipem i naléhavostí reflektuje komplexy Východoevropanů, bytovou krizi i pocity vyhoření. Nedávno za něj na Radio_Head Awards získalo hned tři ceny.

Novinku v minulém roce vydal také prešovský rapper Dušan Vlk, který se v textech podobně jako Fvck_Kvlt vyrovnává s depresivními a úzkostnými stavy. Oba přiznávají, že se pro ně hudba stala terapeutickým nástrojem, a uvědomují si, že může být ventilem tíživých stavů i pro jejich publikum.

Ani Dušan Vlk se nevyhýbá politické rovině. „O svet sa treba pobiť, aj keď to nevyhráš. Nedaj im kontrolu, treba sa jej vymykať,“ vyzývá na albu Duša undergroundu. Všichni zmínění umělci navíc působí jako sehraná parta, vzájemně se kamarádí, hostují si na deskách i koncertech.

Apolitičnost je také postoj

Silácké pózy typické pro nultá léta se daří pomalu prolamovat také v českém hiphopu. Rappeři jako Viktor Sheen nebo Calin v textech dávají na odiv i své zranitelnější stránky a ke změně diskurzu přispívají rovněž rapperky v čele s Annet X a Arletou. Sexismus a hédonistické opájení luxusem, které se snaží zpochybňovat levicově orientovaní slovenští rappeři, se nicméně z žánru stále nevytrácí. Domácí scéna se posouvá k větší citlivosti a osobním zpovědím, ale k politice se nadále příliš nevyjadřuje.

Jak ovšem upozorňuje Fvck_Kvlt, i mlčení je svým způsobem názor. „Netvrdím, že člověk musí cpát politiku všude, ale pokud dojde na lámání chleba, měl by vědět, na které straně stojí, a ne se alibisticky tvářit, že je mu to jedno. Apolitičnost je také postoj, který má politické dopady na společnost,“ uvedl pro portál Hudba.sk.

Umělci komentující veřejné dění budí v Česku dlouhodobě odpor, část společnosti je přesvědčená, že by měli jen hrát a zpívat. Stačí, když v rozhovoru zavadí o trochu kontroverznější téma a internetoví diskutéři mají na pár dní o zábavu postaráno. Tuzemští rappeři tak možná chtějí předejít pranýřování.

Situace na Slovensku nicméně napovídá, že politický chaos může živelnost kultury výrazně akcelerovat. Třeba se tedy angažovanější vlny na naší hiphopové scéně dočkáme po podzimních parlamentních volbách. Ne že by hudebníci neměli čemu vzdorovat už za nynější garnitury.

V plném vydání newsletteru Chlebíček toho najdete ještě mnohem víc, včetně zajímavých kulturních tipů od našich redaktorů i čtenářů. Přihlaste se k odběru a budete ho dostávat každý čtvrtek přímo do své e-mailové schránky.

Doporučované