Hlavní obsah

Nekrolog: Anna Slováčková byla opravdu talent. Stihla natočit dvě velké desky

Foto: Profimedia.cz

Anna Julie Slováčková disponovala více talenty, nejvíc ale pracovala na své pěvecké kariéře.

Nacházela se ve věku, kdy se před ní stále otevírala spousta uměleckých cest. Výjimečným talentem disponovala zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, která tuto neděli zemřela. Bylo jí 29 let.

Článek

Dcera moderátorky Dagmar Patrasové a saxofonisty Felixe Slováčka, jejíž boj s rakovinou jen na sociální síti Instagram sledovalo čtvrt milionu Čechů, od dětství zpívala, hrála nebo například dabovala Krtečka na audionahrávkách s Markem Ebenem.

V minulé dekádě ztělesnila hlavní role v muzikálech Sněhová královna nebo Alenka v kraji zázraků, objevila se také v Krysaři nebo na jevišti pražského Divadla Semafor. Moderovala hudební pořady, ztvárnila zdravotní sestru Radku v televizním seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. Vše na takové úrovni, že kdyby se na něco stihla více soustředit, asi by vynikla vysoko nad průměr.

Svým způsobem připomínala tvůrčí typ s podobným osudem, „českou Barbru Streisand“, zpěvačku a herečku Laďku Kozderkovou, která na rakovinu zemřela koncem 80. let minulého století.

Anně Julii Slováčkové první indikace této choroby přišla roku 2019, právě když se tehdy čtyřiadvacetiletá umělkyně začala rozhodovat, na co se zaměřit. Navzdory boji se zhoubným nádorem prsu, kvůli němuž podstoupila chemoterapií i operaci a poprvé si oholila hlavu, asi nejvíc pracovala na pěvecké kariéře.

Stihla natočit dvě velké desky. Alba Aura z roku 2021 a dva roky stará Osudová ji představila jako kultivovanou, emocionálně výraznou zpěvačku českého středního proudu, který však stejně jako všude na světě trpí nedostatkem dobrých skladatelů. Časy Karla Svobody jsou zkrátka pryč.

Daleko větší význam tak možná mají písně Slováčkové už z doby, kdy se jí rakovina vrátila a tentokrát napadla plíce. Její tři poslední singly typově patří zhruba do kategorie, kterou tuto sobotu udílené hudební ceny Anděl vymezují pojmem společný projekt – v tomto případě dueta s výrazným autorským přispěním obou interpretů.

V roce 2021 natočila Anna Slováčková s hitmakerem Pokáčem píseň I když jsme plešatý, která v kontextu její tehdy už bulvárem probírané nemoci vyslala posilující poselství. „A ždímem každej ze svejch dní, jak měl by bejt ten poslední,“ zpívala tu a dodávala, že „můžou se horší věci stát / třeba bez boje se vzdát“. Pro toho, kdo její příběh prožíval, to byl silný vzkaz.

Kdyby po ní zbyla jen tahle kompozice, byl by to úspěch. Slováčková ale přidala ještě další dvě vydařené spolupráce – předloňské Čas zastavit čas s Milanem Peroutkou a nedávný song Jsi ve mně napořád s libereckým raperem Lipem. Také v nich dojímavým způsobem rezonuje její nešťastný osud a síla se s ním vyrovnat, o které mluvila také v rozhovorech.

„Já bych dala cokoli na světě za to, aby lidé neměli rakovinu. Nebo nemoci. Hlavně aby je neměly děti. Píšou mi ale lidé, že si díky mně zašli na vyšetření a díky tomu jim nemoc odhalili včas. Nebo že to díky mně lépe zvládají. To mě vždycky strašně potěší,“ vysvětlila v interview pro Deník N, proč o svém stavu hovoří veřejně.

Odvrácenou stranou mince byla přehnaná pozornost. „Vadí mi, že cokoli dám na svůj instagram, vznikne pak z toho strašně moc bulvárních článků. Přitom já instagram beru jako místo, kde můžu svým fanouškům psát o svých koncertech, pocitech, ale i o léčbě,“ dodala.

Ztráta každého mladého člověka je tragédií, tady si ale rakovina vzala opravdu výjimečný talent. Těžko uhodnout, jak by se její kariéra odvíjela dál. Už jen díky těm třem písním lze ale pěveckou dráhu Anny Julie Slováčkové označit za úspěšnou.

Doporučované