Článek
Na kancelářském trhu klesá poptávka, za čtyři roky o téměř 40 procent. A podíl neobsazených kanceláří roste meziročně o více než polovinu. Pro letošek klesne i počet dokončených nových kancelářských projektů. Kvůli tomu pronajímatelé zvýhodňují své nabídky a rozevírají se nůžky mezi inzerovaným a skutečným nájmem. Což jsou dobré zprávy pro nájemce.
„Zatímco nominální výše nájmu – nabídková cena nejčastěji udávaná v eurech za m2 – zůstává i navzdory krizi poměrně stabilní, pronajímatelé a vlastníci nemovitostí se alespoň snaží nabízet vyšší pobídky než před koronavirovou krizí,“ říká Radek Procházka ze společnosti Prochazka & Partners.
Papírově tedy mohou podle něj ceny působit stejně, ale díky většímu počtu rent-free (zjednodušeně znamená odpuštění nájemného neboli období, během kterého se vlastníkovi nemovitosti neplatí nájemné, pozn. redakce) nebo příspěvkům na výstavbu mohou nájemci v současné době ušetřit 15–20 procent nájemních nákladů v rámci meziročního srovnání.
Podle dostupných informací je nejčastějším impulsem pro přestěhování u kancelářských firem potřeba expanze. Ta ale aktuálně u většiny nájemců není na pořadu dne. Řada firem v Česku v loňském roce naopak propouštěla a řešila, co s nadbytečnou kapacitou.
Mnozí nájemci se i vzhledem k problematické situaci na poli byznysu snaží přejednávat smlouvy s nižší kapacitou. Kdo má do konce smluvního závazku daleko, se naopak pokouší přebytečné plochy podnajmout.
Podnájmů se na trhu během velmi krátké doby objevilo přes 100 tisíc m2. Ale vzhledem k tomu, že většina nájemců snižuje ceny podnájmů až o 30 procent, prostory se z trhu dostávají pryč na současné poměry rychle. Jednoznačným krizovým ukazatelem je podíl znovuprojednání závazků smlouvy, který se v druhé polovině loňského roku opět po letech dostal nad hranici 50 procent, a je tak výrazně nad svým dlouhodobým průměrem.
Anketa
„Po pětiletém poklesu neobsazenosti na rekordně nízké hodnoty hluboko pod 5 procent se v loňském roce trend otočil,“ potvrzuje Procházka pro Seznam Zprávy.
Výhoda pro nájemce
Rostoucí neobsazenost je ale dobrou zprávou hlavně pro nájemce – je více z čeho vybírat a pronajímatelé dávají konkurenceschopnější nabídky.
„V běžně publikovaných statistikách navíc zpravidla chybí právě podnájmy kanceláří. Reálně tak dnes může být oproti roku 2019 neobsazenost až dvojnásobná,“ dodává Procházka.
Prochazka & Partners
Společnost v roce 2013 založil Radek Procházka a dnes je vedoucí společností výhradně zaměřenou na zastupování nájemců v oblasti komerčních nemovitostí.
Poskytuje servis pro nájemce v segmentech Offices a Industrial (přejednání, relokace, expanze, nákup či výstavba na klíč).
Společnost od roku 2016 vyhlašuje také odbornou soutěž Kanceláře roku.
Trh si ale poradí i s aktuální větší nabídkou kancelářské plochy. Banky omezují financování spekulativní výstavby, a stavbu nových kancelářských projektů tak zpravidla odstartují pouze kapitálově silné společnosti, které jsou schopny projekty financovat zejména z vlastních zdrojů, jako je například projekt developera Skanska, holešovický Port 7. Jeho stavba odstartovala v minulém týdnu a zahrnuje tři budovy pro kanceláře a maloobchod s celkovou plochou 35 tisíc metrů čtverečních. Dokončení developer plánuje ve druhém čtvrtletí 2023.
Jedinou potenciální nevýhodou pro nájemce v aktuální situaci tak může být menší výběr novostaveb ve střednědobém horizontu, odhaduje Radek Procházka závěrem.