Článek
Královéhradecký kraj dnes zahájil druhé kolo třetí vlny dotací na výměnu neekologických kotlů na tuhá paliva. Od středečních 10:00 se mohou zájemci elektronicky zapisovat do pořadníku žadatelů. Za první dvě hodiny zájemci vyčerpali 1140 míst z pořadníku, který je nastaven na 1800 míst. V nynější třetí vlně se rozdělují poslední peníze z fondů EU, které kraj na výměnu kotlů dostal.
V dnes zahájeném druhém kole třetí vlny se bude rozdělovat téměř 42 milionů korun, z nichž by mohlo být uspokojeno asi 350 žadatelů. Registr žadatelů je však nastaven na 1800 míst, aby si kraj vytvořil zásobník žadatelů, kteří by dotaci mohli získat z peněz, které kraj ještě získá v budoucnu.
Dotaci lze použít na kotel na biomasu, tepelná čerpadla a na plynové kondenzační kotle. Maximální výše podpory činí až 127.500 korun. Například při poslední dotační výzvě na tepelná čerpadla připadly dvě třetiny nově instalovaných zdrojů vytápění. Po tepelných čerpadlech lidé nejčastěji pořizují plynové kotle. Nejméně je kotlů na biomasu.
„Kraj se bude snažit o navýšení financí z evropských i státních zdrojů,“ uvedl mluvčí k získání dalších dotačních peněz na výměnu kotlů. Kraj podle něj již požádal o registraci do programu Nová zelená úsporám - Adaptační a mitigační opatření, kde je pro Královéhradecký kraj vyčleněno přibližně 79 milionů korun.
Dotaci na výměnu starého neekologického kotle v Královéhradeckém kraji dosud získalo asi 5200 žadatelů. Z evropských dotací bylo mezi ně rozděleno zhruba 580 milionů korun. Průměrná výše přidělené dotace je zatím na úrovni 106.000 korun.
První dotační vlna na výměnu kotlů v kraji začala v lednu 2016, druhá v říjnu 2017. Nyní běží třetí vlna, v jejímž prvním kole bylo mezi 1338 žadatelů rozděleno 157 milionů korun.
Program výměny starých kotlů v ČR začal v červenci 2015, kdy Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo tzv. kotlíkové dotace. Podle ministerstva výměna kotlů v první a druhé dotační vlně pomohla zlepšit ovzduší v zemi. Mimo jiné ročně snížila emise tuhých znečišťujících látek o 2700 tun, emise CO2 o 388.000 tun a emise jemných částic o 427 tun.