Článek
Nádor plic představuje nejčastější příčinu úmrtí mezi všemi zhoubnými nádory v České republice. Ročně rakovině plic podlehne téměř 6000 lidí. U většiny nemocných se přitom na diagnózu přichází pozdě – pacienti často vyhledávají pomoc až ve stadiu, kdy se nádor nedá operovat.
Podle předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti a náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové je jen 15 až 20 procent případů zachyceno v méně pokročilém stadiu.
„V posledních letech je jenom pětina nalezených karcinomů ve stadiu I nebo II a největší zastoupení mají naopak pozdní stadia – zejména stadium IV,“ uvádí lékařka. Pokud je přitom rakovina odhalena včas, zvyšuje se šance na vyléčení.
Obrátit znepokojivá čísla má chystaný screeningový program, který se rozběhne v lednu 2022. Zapojí se do něj praktičtí lékaři, ambulantní pneumologové i radiologická pracoviště komplexních onkologických center.
„V připravovaném programu je klíčová role praktických lékařů, kteří jsou každý den v kontaktu se svými pacienty. Zaměříme se na věk a počet vykouřených cigaret za rok,“ přiblížil Bohumil Seifert, přednosta Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK. K zapojení do programu budou lékaři oslovovat současné nebo bývalé kuřáky ve věku 55 až 74 let, kteří kouří přibližně jednu krabičku denně po dobu 20 let.
Pokud bude pacient souhlasit, pošle ho lékař na vyšetření do plicní ambulance. Následovat bude screeningové vyšetření pomocí výpočetní tomografie (CT) s nízkou dávkou záření.
Vyšetření není podle odborníků nijak náročné a už během několika minut dokáže odhalit nádor, a to i v časném stadiu. Multidisciplinární tým poté snímky zhodnotí a rozhodne o dalším postupu. Celkově chtějí lékaři zvýšit podíl časných záchytů rakoviny na 70 procent.
Přestat kouřit
Hlavní příčinou zhoubného nádoru je kouření. Součástí programu proto bude i doporučení přestat kouřit a nabídka léčby závislosti na tabáku včetně předání kontaktů, pro bývalé kuřáky potom podpora v abstinenci.
„To by mělo proběhnout alespoň formou krátké intervence u odesílajícího lékaře či ve screeningovém centru,“ doplnila Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku. Kontakty na možnosti intenzivní léčby veřejnost najde například na webu Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku.
Podle dat z Národního onkologického registru je každý rok diagnostikováno zhruba kolem 6500 pacientů se zhoubnými nádory plic, což je zhruba osm procent všech nádorů. Každý rok zemře v přímé souvislosti s takovým nádorem přes 5600 pacientů.
Jak upozorňuje Ústav zdravotnických informací a statistiky, okolo čísel jsou zároveň zjevné určité trendy. Přestože jsou pacienty většinou muži, ženy je v posledních letech začaly kvapně dohánět. Stejně tak je vyšší incidence případů v určitých regionech – vyšší počet nově diagnostikovaných na 100 tisíc obyvatel má západ a severozápad Čech.