Článek
Česká měna se veze na pozitivní vlně. Aktuálně se obchoduje vůči euru za 25,38 koruny. Dostala se tak na nejsilnější hodnotu od loňského března.
Je k tomu několik důvodů. „Klíčový je příznivý sentiment na globálních trzích. Sázka na hospodářské oživení v druhé polovině letošního roku je přitom nutnou podmínkou pro posilování měn ve středoevropském regionu,“ říká hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Koruna posiluje i kvůli obavám ze zvyšujících se cen. Na inflaci přitom hodlá jako jedna z prvních centrálních bank v Evropě reagovat Česká národní banka. „Pokud bychom v červnu nebo srpnu zvýšili sazby o 0,25procentního bodu, tak to nemusí znamenat žádné drama. Pokud začneme naši měnovou politikou posouvat k normálu, neuděláme velkou chybu,“ řekl minulý týden pro SZ Byznys viceguvernér Marek Mora.
A Mora není mezi sedmi členy bankovní rady sám, kdo o zvýšení základní reposazby mluví. To že přišel čas zdražit peníze, které si od ČNB půjčují komerční banky, předeslal guvernér Jiří Rusnok i další členové rady.
Valná část obyvatel západních států začíná být proočkovaná, což nahrává návratu do normálu. V očkování sice Česko zatím zaostává za průměrem Evropské unie, ale první dávku už dostalo 3,7 milionu lidí.
Zvyšování úrokových sazeb činí korunu atraktivnější pro investory, zejména v porovnání s eurozónou, která drží své sazby na historických minimech. Beze změny zůstávají v Evropě jak úrokové sazby (základní 0 %, zápůjční 0,25 %, depozitní -0,5 %), tak stále běží programy na podporu ekonomiky.
Podle ekonoma Jana Bureše je důležité pro posilování koruny i to, že hodně exportérů není zatím zajištěných vůči výkyvům měny. Postupné zajišťování kurzu bude rovněž tlačit kurz koruny nahoru.