Článek
Od začátku epidemie Státní zdravotní ústav (SZÚ) eviduje 8156 případů, přičemž 3465, tedy zhruba 42 procent, připadá na letošní listopad. Kromě toho ústav zaznamenal 8358 případů možných reinfekcí, kdy měli lidé minimálně jedno onemocnění bez příznaků.
Výskyt opakovaných infekcí zůstává podle SZÚ relativně nízký, ale vzhledem k významnému nárůstu v posledních dvou měsících je podle ústavu zřejmé, že ani prodělání nemoci neposkytuje plnou ochranu před další nákazou. Za reinfekci odborníci považují opakované, potvrzené, symptomatické onemocnění covidem-19, kde mezi první a druhou epizodou onemocnění uplynulo minimálně 60 dnů. Většinou se ale lidé znovu nakazili s větším odstupem, medián intervalu byl 260 dní.
Z dat zřetelně vyplývá, že k takzvanému vyvanutí imunity dochází nejen po očkování, ale i po onemocnění.
Do konce listopadu se covid v České republice prokázal u 2,17 milionu lidí. „Mezi nimi bylo identifikováno 8156 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covid-19, z toho 4832 u žen a 3324 u mužů. Věkové rozpětí osob, které prodělaly reinfekci onemocnění covid-19, je nula až 99 let, medián 37 let. Interval mezi první a druhou epizodou onemocnění byl v rozmezí 61 až 624 dní,“ uvedl Jan Kynčl, vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.
U listopadových případů byl medián rozmezí mezi prvním a druhým onemocněním 326 dní. „Z dat zřetelně vyplývá, že k takzvanému vyvanutí imunity dochází nejen po očkování, ale i po onemocnění,“ doplnil Kynčl. Proto je podle odborníků ze SZÚ vhodné očkování i pro ty, kteří covid prodělali.
„Data o reinfekcích potvrzují vhodnost očkování proti covid-19 i u osob, které v minulosti tuto infekci už prokazatelně prodělaly,“ upozorňuje ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.