Článek
Síla varianty omikron se v Jižní Koreji naplno projevila v únoru. Statistiky nakažených denně rostou o statisíce. V úterý šlo o 490 881 nových případů, ve čtvrtek pak o 395 598 případů. Podle Korejské agentury pro kontrolu a prevenci nemocí si aktuálně nákazou prochází 10,8 milionu lidí, tedy 20 procent jihokorejské populace.
To znamená, že je nakažený zhruba každý pátý Jihokorejec.
More than 10 million people in South Korea have contracted coronavirus as a surge in the highly infectious Omicron variant has caused a record wave of infections, officials have said https://t.co/kpfGdngwi6
— Sky News (@SkyNews) March 23, 2022
V porovnání s jinými zeměmi si Jižní Korea vede dobře. Téměř 87 procent z 52 milionů obyvatel Jižní Koreje je plně naočkovaných, 63 procent místních si došlo i pro booster.
S počtem nakažených však přibývá i úmrtí. Zatím nejsmrtelnějším dnem byla středa, kdy na následky covidu-19 zemřelo 470 lidí. Zvýšený nápor tak nepociťují jen nemocnice. Značně vzrostla poptávka po kremacích a pohřbech. A to natolik, že ministerstvo zdravotnictví nařídilo krematoriím po celé zemi delší pracovní dobu a pohřebním ústavům rozšíření kapacit.
Z nařízení ministerstva má 60 krematorií v zemi za úkol zpopelnit sedm těl denně místo pěti. 1 136 pohřebních ústavů, které pojmou kolem 8 700 těl, dostalo pokyn kapacity ještě rozšířit. Úředník ministerstva zdravotnictví Son Young-rae však dodal, že v širší oblasti Soulu se nadále potýkají s dlouhými čekacími dobami a hromaděním těl.
Son uvedl, že krematoria budou mít dočasně povoleno přijímat rezervace z oblastí mimo jejich regiony, což bylo dříve zakazováno, uvedla agentura Reuters. Podle údajů ministerstva zdravotnictví v pondělí 28 soulských krematorií fungovalo na 114,2 procenta, zatímco v jiných regionech, jako je Sedžong a Čedžu, asi na 83 procent.
Přibývá také pacientů na jednotkách intenzivní péče. Podle Sona zbývá asi 36 procent volných kapacit lůžek. Úředník ministerstva zdravotnictví Park Hyang ve středu řekl: „Zdravotnický systém je pod značným tlakem. V budoucnu bychom se více zaměřili na vysoce rizikové skupiny a prováděli neustálé kontroly, abychom zajistili, že nám neuniká žádné slepé místo.“
Jihokorejská agentura pro bezpečnost léčiv tak přistoupila k nouzovému schválení léčebné pilulky proti covidu-19 nazývané jako Lagevrio. Vysoce účinný Paxlovid společnosti Pfizer se již používá.
První zásilka Lagevria, které bude předepisováno pouze netěhotným pacientkám starším 18 let, by měla dorazit ve čtvrtek, uvedla agentura Reuters s odkazem na jihokorejské ministerstvo zdravotnictví.
Navzdory prudkému nárůstu nových případů Jižní Korea přistupuje k uvolňování protipandemických opatření.