Hlavní obsah
Online

Itálie zařadí Česko na seznam rizikových zemí

Foto: Profimedia.cz

Snímek z nemocnice Na Bulovce.

aktualizováno •

Vývoj dění ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

-  Itálie zařadí Česko do kategorie rizikových zemí. Do země tak bude možné cestovat jen s negativním testem starým max. 72 hodin, informovalo o tom české ministerstvo zahraničí. Zatím se podle něj neví, od kdy začne opatření platit.

- Velvyslanec v Berlíně Tomáš Kafka pro Seznam Zprávy uvedl, že „ve vztazích s partnery v Sasku a Bavorsku existuje řada pracovních skupin, kde se problémy covidu řeší i v perspektivě možného vývoje. Do této kategorie spadá i otázka možné výpomoci lůžkových kapacit na JIP. Pokud by situace byla nezbytná, existuje oboustranný příslib spolupráce. Experti nyní sleduji situaci v ČR.“

- „Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) shromážděných 6. října Česká republika za poslední dva týdny hlásila 326,8 případů na 100 000 obyvatel, čímž poprvé překonala Španělsko, které zaznamenalo 302,4 případů na 100 000,“ píše o Česku The Guardian.

- Covid-19 se dále šíří mezi lidmi kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa, infikován je poradce Bílého domu Stephen Miller a vrchní americký generál Mark Milley. Pro personál vydal Bílý dům speciální manuál s pravidly, jak se chovat kolem nakaženého prezidenta.

- Trump také přerušil jednání s demokratickými zákonodárci o novém balíku pomoci na podporu ekonomiky zasažené pandemií covidu-19. Jednání se mají uskutečnit až po mém opětovném zvolení, uvedl Trump na svém Twitteru. Americké akcie šly prudce dolů.

Včerejší online reportáž najdete zde:

Francie má 18 746 nových případů

Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 18 746 nových případů koronavirové nákazy. Podle listu Le Figaro to je rekordní nárůst za dobu testování ve velkém měřítku. Pozitivních je nyní už 9,1 procenta všech testovaných. Francouzské ministerstvo zdravotnictví za poslední den hlásí také dalších 80 pacientů s covidem-19, kteří zemřeli.

V zemi s téměř 68 miliony obyvatel se už koronavirem nakazilo přes 693 000 osob, což je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) desátý nejvyšší počet na světě. Zemřelo 32 445 nakažených, což Francii v této statistice řadí na devátou příčku.

SB: Koronavirus může uvrhnout do extrémní chudoby 150 mil. lidí

Pandemie nemoci covid-19 může uvrhnout do konce roku 2021 do extrémní chudoby až 150 milionů lidí. Smazal by se tak pokrok učiněný ve snižování chudoby za poslední více než tři roky. Uvedla to ve své pravidelné dvouleté zprávě o chudobě a sdílené prosperitě Světová banka (SB).

Fotbalový trh před covidem-19 a během pandemie. Výsledek srovnání překvapí

Že koronavirus ovlivnil světovou i národní ekonomiku, už nyní můžeme považovat za prostý fakt. Jaký má ale pandemie vliv na miliardové fotbalové transfery fotbalistů a co se v cenových tarifech změnilo?

Írán podruhé tento týden hlásí rekordní nárůst úmrtí s covidem-19

Írán v uplynulých 24 hodinách zaznamenal dalších 239 úmrtí s koronavirem, čímž překonal dosavadní tragický rekord z pondělí, kdy v islámské republice s nemocí covid-19 zemřelo 235 lidí. Počet nových případů infekce mezitím za poslední den vzrostl o více než 4 000. S odvoláním na dnešní sdělení íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura AFP.

Švédský epidemiolog: Doporučení dodržuje 80 procent obyvatel

Doporučení k omezení šíření nákazy novým typem koronaviru dobrovolně dodržovalo 80 procent Švédů. Byla ale i závazná nařízení, například zákaz akcí nad 50 osob nebo rozestupy v restauracích, která v zemi platí dosud. Na dnešní online konferenci k poučením z pandemie covidu-19, kterou pořádala 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, to řekl hlavní švédský epidemiolog Andres Tegnell.

Itálie zařadí Česko na seznam rizikových zemí

Berlusconi se zřejmě uzdravil z covidu-19, má negativní test

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se zřejmě uzdravil z nemoci covid-19. Jeho PCR test vyšel negativní, napsala dnes agentura ANSA. Berlusconi se nakazil koronavirem na začátku září a posléze kvůli tomu strávil i několik dnů v nemocnici s oboustranným zápalem plic.

Z nemocnice byl čtyřiaosmdesátiletý politik propuštěn 14. září. „Byla to ta nejnebezpečnější zkouška mého života,“ prohlásil při odchodu do domácího léčení. Koronavirus SARS-CoV-2 se potvrdil i u dalších členů Berlusconiho rodiny. Berlusconi se zřejmě nakazil při dovolené na Sardinii, která se v srpnu stala jedním z ohnisek covidu-19 v Itálii.

Švýcarsko i Rakousko mají přes tisíc případů koronaviru za den

Ve Švýcarsku za posledních 24 hodin přibylo 1077 případů nákazy koronavirem. Přes tisíc případů přitom země hlásila naposledy na začátku dubna, informovala dnes agentura DPA. Také sousední Rakousko má opět více než tisíc případů. Celkem se v této zemi od počátku epidemie infekce potvrdila už u více než 50 000 lidí.

Itálie prodloužila nouzový stav kvůli koronaviru do konce ledna

Italský parlament schválil návrh kabinetu premiéra Giuseppeho Conteho o prodloužení nouzového stavu. Nově potrvá do 31. ledna následujícího roku, píší italská média.

V Německu stoupá počet případů koronaviru, problémy má Berlín

Nákaza v Německu se opět začíná šířit na jatkách, jako tomu bylo v červnu. Nově je ohnisko lokalizováno v masokombinátu v dolnosaském Emsteku, kde se prozatím prokázalo 63 případů infekce. S rostoucím počtem nakažených se potýká Berlín, který se jako první německá spolková země blíží ke kritické hranici 50 případů během sedmi dní na 100 000 obyvatel.

Od soboty proto v metropoli začnou platit zpřísněná opatření, mimo jiné nucená uzavírka restaurací, barů a hospod od 23:00 do 6:00. Venku se během noci bude moci scházet nejvýše pět lidí ze dvou domácností a soukromé oslavy budou omezeny na maximálně deset lidí. Berlínská ministryně zdravotnictví Dilek Kalayciová, která karanténní omezení hájí, uvedla, že opatření bude platit zatím do konce října. Ta zároveň varovala Berlíňany před dalším zpřísněním režimu, pokud se nezačnou chovat zodpovědněji.

Čaputová: Pandemie poukázala též na chyby a sobectví států

Stávající krize kolem pandemie nemoci covid-19 ukázala také chyby, sobectví a ignoranci států, zároveň ale nabízí příležitost k nápravě. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová to dnes řekla v projevu na mezinárodní konferenci Globsec. K hlavním tématům konference v Bratislavě patří právě situace ve světě v souvislosti s covidem-19. „Pandemie odhalila naše slabá místa. Vidíme, jak křehké jsou naše ekonomiky. Zažíváme nebezpečí chudoby a omezeného přístupu k základním službám, jakými jsou zdravotnictví nebo vzdělávání,“ upozornila hlava slovenského státu.

Krize podle Čaputové rovněž ukázala, že pokušení zneužívat moc je stále velké a že demokratické principy a právní stát mohou být velmi rychle oslabeny i v demokratické Evropě. „Pandemie nám dává příležitost věci zlepšit. Naše síla, odolnost a stabilita je založena na pravidlech a principech. Zneužívání pravidel nás může oslabit,“ řekla. Doplnila, že populismus a korupce rozvracejí státní instituce, krátkodobé egoistické cíle zase oslabují globální úsilí.

Belgie se chystá zavřít bary a kavárny na jeden měsíc

Belgické zdroje uvádějí, že Brusel od zítřejší sedmé hodiny ranní zavře bary a kavárny. Jde o další z proticovidových opatření. Zavřeno by mělo být po dobu jednoho měsíce. Restaurace zůstávají otevřené.

Velvyslanec: Německo by mohlo Česku pomoci. Nabízí se lůžka na JIP

Velvyslanec v Berlíně Tomáš Kafka pro Seznam Zprávy uvedl, že „ve vztazích s partnery v Sasku a Bavorsku existuje řada pracovních skupin, kde se problémy covidu-19 řeší i v perspektivě možného vývoje. Do této kategorie spadá i otázka možné výpomoci ohledně lůžkových kapacit na JIP. Pokud by situace byla nezbytná, existuje oboustranný příslib spolupráce. Experti nyní sledují situaci v ČR“.

V Polsku padly další koronavirové rekordy

Za 24 hodin přibylo v Polsku 3 003 potvrzených případů nákazy. Dosavadní rekordní přírůstek ohlásilo ministerstvo zdravotnictví v sobotu, kdy bylo infikovaných 2 367. Nejvíce nových případů pochází nadále z Mazovského vojvodství, které tvoří Varšava a její okolí. Následuje Malopolské vojvodství a Slezské vojvodství, které hraničí s Moravskoslezským krajem.

S covidem-19 v Polsku zemřelo 2 792 lidí, z toho 75 za posledních 24 hodin. To je zatím nejvyšší denní přírůstek. Podle polského ministerstva zdravotnictví zemřelo osm lidí na covid-19, u dalších 67 osob se jednalo o smrt na kombinaci jiných onemocnění a covidu-19. V úterý úřady hlásily 58 mrtvých za den, což byl tehdy rovněž rekord. Do karantény se dnes uchýlil i ministr obrany Mariusz Blaszczak, který se setkal s nakaženým generálem Jaroslawem Gromadzińským. Na Twitteru ministr uvedl, že nemá žádné příznaky covidu-19 a z domova bude pracovat.

Polovina pařížských migrantů a bezdomovců má koronavirus

Více než polovina osob v humanitárních centrech a ubytovnách v Paříži a blízkém okolí byla pozitivně testována na koronavirus. Vzorek 818 převážně migrantů a osob bez domova testovala humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF), která v těchto zařízeních působí. O výsledcích studie, údajně první svého druhu v Evropě, informovala agentura AFP.

Testy prokázaly nákazu u 52 procent z 818 testovaných. Podíl pozitivních testů se liší podle typu zařízení, ve kterém se osoby v těžké životní situaci zdržují. Ve střediscích zaměřených na distribuci potravin bylo pozitivních 27,8 procenta testovaných, v noclehárnách to bylo 50,5 procenta testovaných a v ubytovnách pro zahraniční pracovníky dokonce 88,7 procenta ubytovaných. Ve Francii je přitom průměr nakažených koronavirem osm procent, v samotné Paříži, kde probíhala studie MSF, je to 12 procent.

The Guardian: Nákaza v Česku roste nejrychlejším tempem v Evropě

Česká republika zaznamenala rekordních 4 457 nových případů koronaviru za jediný den. Nákaza v ČR roste za poslední měsíc nejrychlejším tempem v Evropě. „Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) shromážděných 6. října Česká republika za poslední dva týdny hlásila 326,8 případu na 100 000 obyvatel, čímž poprvé překonala Španělsko, které zaznamenalo 302,4 případu na 100 000 lidí,“ píše o Česku The Guardian a dodává, že počet hospitalizací vzrostl desetinásobně a zvyšuje se tlak na systém zdravotní péče.

Izrael o týden prodlužuje protiepidemickou uzávěru

Izraelská vláda v úterý pozdě večer schválila prodloužení uzávěry, která mimo jiné omezuje počet lidí na demonstracích. Původně měla skončit dnes, teď ji ministři prodloužili do 13. října s tím, že může následovat ještě další týden. Podle nich v zemi nákazy koronavirem rychle přibývá.

O prodloužení požádal ministr zdravotnictví Juli Edelstein. Podle izraelské televize je nyní počet lidí nemocných covidem-19 ve srovnání se začátkem září čtyřnásobný. V úterý oznámilo ministerstvo zdravotnictví za minulých 24 hodin 5 680 nově nakažených. V Izraeli pracuje 1 300 lidí na dohledávání kontaktů nově nemocných a každý z nich je schopen denně objasnit kontakty dvou lidí, což na pokrytí všech nových případů nestačí.

V Německu nových případů přibylo méně než v Česku

V Německu přibylo za poslední den 2 828 nových případů nákazy koronavirem a 16 úmrtí, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 2 639 nově potvrzených případů a 12 úmrtí.

Nárůst počtu nově infikovaných je v Německu opět nižší než v Česku přibližně s osmkrát menším počtem obyvatel. V úterý přibylo v ČR rekordních 4 457 případů, což překonalo předchozí rekord z pátku skoro o 700 případů. V nejlidnatější zemi Evropské unie se od začátku pandemie nakazilo 306 086 lidí, z toho 9 562 nákaze podlehlo.

Další části Evropy zpřísňují: Itálie, Skotsko, Irsko

Italská vláda bude hlasovat o dalším prodloužení nouzového stavu, který v zemi platí od konce ledna, jednat bude také o návrhu na povinné testy pro lidi přijíždějící z Česka, Británie, Nizozemska a Belgie. Omezení přijatá kvůli šíření koronaviru přestanou platit v novozélandském Aucklandu, město se tak připojí ke zbytku země, kde restrikce padly před dvěma týdny. Na jejich zpřísnění se naopak musejí připravit lidé v Irsku, kde se kromě jiného ruší všechny veřejné akce ve vnitřních prostorách. Očekává se, že tvrdší pravidla oznámí úřady ve Skotsku.

Německo aktualizuje seznam rizikových zemí, ČR na něm zřejmě zůstane

Svůj seznam rizikových oblastí opět po týdnu aktualizuje Německo. Je na něm i Česká republika a vzhledem k tomu, že se v ní epidemická situace nelepší, je nepravděpodobné, že by ji německé úřady ze seznamu vyřadily. Nyní je pro vstup do Německa z rizikové oblasti požadován negativní test, který není starší než 48 hodin. Pokud ho člověk nemá, musí nastoupit do karantény a rozbor podstoupit nejdéle do 72 hodin. Výjimky z těchto povinností mají řidiči kamionů, pendleři či lidé, kteří Německem jen projíždějí. Minulý týden ovšem Sasko umožnilo Čechům vstup bez karantény, pokud jejich pobyt nepřesáhne 24 hodin.

NačítámNačíst starší příspěvky
Související témata:

Hlavní zprávy