Článek
Případů covidu-19 evidují lékaři v současné době nejvíc od začátku letošního roku. V prvních říjnových dnech jde v průměru o více než 1300 pozitivních testů, v pondělí 7. října jich bylo 2134. Některou z infekcí dýchacích cest, mezi které patří i covid-19 a chřipka, minulý týden onemocnělo 1218 osob ze 100 000. Vyplývá to z údajů publikovaných Státním zdravotním ústavem (SZÚ) a Ministerstvem zdravotnictví (MZd).
V říjnu počty nakažených covidem podle předsedy Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavla Dlouhého ještě dál porostou, uvedl to v tiskové zprávě odborné společnosti.
Praktičtí lékaři nakažené testují ve svých ordinacích, řada lidí ale podle nich k lékaři s příznaky nejde, maximálně si udělají test sami doma, a do statistik se tak nedostanou. Současné počty evidovaných případů přitom odpovídají zhruba konci loňského listopadu, kdy ještě dál stoupaly až na více než 4500 pozitivních testů za den, nebo říjnu 2022.
Lékaři proto doporučují očkování vakcínou s novým složením a seniorům a chronicky nemocným při nákaze antivirové léky. „Je prokázáno, že průběh covidu je zejména u rizikových pacientů závažnější než v případě chřipky. Jen v loňském roce zemřelo na covid 1200 lidí, což je přibližně trojnásobek počtu obětí dopravních nehod,“ uvedl v tiskové zprávě odborné společnosti Dlouhý.
Na chřipku zemřelo 200 lidí
Chřipku jako příčinu úmrtí Český statistický úřad uvádí za první půlrok loňského roku, kdy se nemoc nejvíc šířila, u 200 osob. Za letošní září MZd eviduje 56 úmrtí souvisejících s nákazou koronavirem, v říjnu dalších 16.
Podle odborníků se letos covid začal v populaci šířit o několik týdnů dříve než v předchozích letech. Nakažených přibývá od poloviny srpna, kdy Česko sužovala silná vedra. S nástupem chladnějšího počasí lékaři očekávají další nárůst.
Podstoupit test, zda jejich příznaky horečky, bolesti svalů a kloubů či kašel nejsou způsobené nákazou koronavirem, by podle Dlouhého měli hlavně senioři nad 65 let, lidé s oslabenou imunitou, dýchacími obtížemi, nemocemi srdce, diabetem nebo rakovinou.
„U těchto skupin je zásadní, aby co nejdříve po propuknutí příznaků vyhledali praktického lékaře a nechali se otestovat. Pokud se covid prokáže, lékař pacientovi předepíše protivirové léky, které významně snižují riziko závažného průběhu nemoci i případné hospitalizace,“ vysvětlil. V nemocnicích bylo v minulém týdnu průměrně téměř 400 nakažených s covidem-19, více než dvě desítky na jednotkách intenzivní péče.
Léčba antivirotiky může podle studií, na které poukázal Dlouhý, snížit také riziko long covidu, tedy dlouhodobých zdravotních problémů po prodělání nemoci. Mezi ně lékaři počítají únavu, bolest svalů a kloubů, bolesti hlavy, dušnost, snížená chuť k jídlu, úzkosti či deprese. Celkově je těchto potíží evidováno dosud více než 300.
Prevencí před vážným průběhem nemoci, covidu-19 i chřipky, je podle odborníků zejména očkování. Složení covidové vakcíny se stejně jako u chřipky mění každý rok podle toho, jaké typy viru aktuálně v populaci kolují. „V dnešní době už nemá smysl říkat si, kdo byl nebo nebyl historicky očkován, protože aby byl chráněný na další sezonu, musí se nechat přeočkovat znovu,“ dodal Dlouhý.
Od začátku září se podle statistik ministerstva nechalo očkovat proti covidu-19 asi 55 000 lidí, necelých 40 500 z nich byli senioři nad 65 let.