Článek
Londýnská policie uložila první pokuty v souvislosti s vyšetřováním možného porušování protiepidemických opatření v Downing Street a dalších prostorách britské vlády. V úterý oznámila, že doporučila příslušnému orgánu vydat 20 oznámení o pokutách a že mohou přijít i další takové kroky. Koho v tuto chvíli vyšetřovatelé navrhli pokutovat a za jaké incidenty, nebylo jasné.
Policie v posledních týdnech vyšetřuje více než desítku údajných večírků, které se podle zjištění britských médií konaly v sídle premiéra Borise Johnsona či jiných částech vládní čtvrti Whitehall v různých momentech, kdy v Británii platily přísné restrikce přijaté v boji proti covidu-19.
Vysoce postavená vládní úřednice už na konci ledna v předběžné zprávě popsala „selhání“ v premiérské kanceláři a v zásadě konstatovala, že v nejvyšších vládních kruzích se porušovala protiepidemická opatření.
Johnson, který se některých problematických akcí sám účastnil, se v této souvislosti opakovaně omlouval, prohřešky proti pravidlům ale odmítl uznat.
Policie se ovšem zjevně domnívá, že takové přestupky nastaly, byť nespecifikovala, koho chce pokutovat a kterých sešlostí se opatření týkají. „Dnes začneme s prvotním návrhem na vydání 20 oznámení o fixních pokutách za porušení regulací spojených s covidem-19,“ píše se v tiskové zprávě. „Oddělení trestních záznamů ACRO pak bude zodpovědné za vydání (oznámení),“ pokračuje sdělení.
Agentura Reuters uvádí, že zmiňovaná oznámení o pokutách jsou posílána lidem, kteří se podle vyšetřovatelů provinili proti pandemickým regulacím. Adresáti mají 28 dní na to, aby pokutu zaplatili, nebo postih napadli u soudu, doplňuje zpravodajský web BBC. Downing Street dříve uvedla, že bude veřejnost informovat, dostane-li pokutu sám ministerský předseda.
Oznámení představuje další zlom ve skandálu označovaném jako Partygate, který vypukl na konci listopadu se zjištěními bulvárního listu Daily Mirror o údajných vánočních večírcích konaných o rok dříve.
V dalších týdnech následovala smršť zpráv o mnoha dalších společenských akcích v premiérském sídle či jiných vládních budovách, přestože regulace v dané době takové sešlosti zakazovaly. Premiér Johnson kvůli tomu čelil výzvám k rezignaci, a to i z řad své Konzervativní strany, s eskalací krize kolem Ukrajiny ovšem aféra ustoupila do pozadí.
„Downing Street Borise Johnsona byla shledána vinnou z porušení zákona,“ komentovala nové sdělení policie zástupkyně lídra opozičních labouristů Angely Raynerová. Johnsona při tom obvinila, že celé měsíce obelhával britskou veřejnost. Premiérská kancelář se k věci ihned nevyjádřila.
Londýnská policie ve svém prohlášení ujišťuje, že dělá všechno pro to, aby vyšetřování postupovalo rychle kupředu. „Ovšem vzhledem k významnému množství vyšetřovacího materiálu, který zůstává ke zhodnocení, mohou být ACRO postoupena další doporučení, bude-li dosažen důkazní práh,“ píše se v komuniké.