Článek
Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od roku 2022 zkrátí na 9 měsíců. Lidem bez posilující dávky nebude certifikát platit, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
„Zkracujeme platnost očkovacích certifikátů na devět měsíců s účinnosti od 1. ledna příštího roku,“ řekl Vojtěch.
Česko tak následuje doporučení Evropské komise, která na konci listopadu toto zkrácení navrhla. Pokud si lidé nechají dát posilující dávku, platnost certifikátů zatím bude podle Vojtěcha na dobu neurčitou.
Lidé, kteří mají očkování proti covidu-19, nyní dostávají po šesti měsících SMS zprávu, která je upozorňuje na to, že se mohou nechat přeočkovat. Budou mít tak tři měsíce na to, aby si došli na posilující dávku. Podle Vojtěcha je to dostatečná doba. Lidé nad 60 let a chroničtí pacienti dostávají upozornění o měsíc dříve, tedy už po pěti měsících.
Ministerstvo zdravotnictví také vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson k přeočkování mRNA vakcínou Pfizer/BioNTech nebo Moderna. SMS zpráva přijde těm, kdo byli očkováni před více než dvěma měsíci. Podle dat o očkování dostalo tuto vakcínu asi 390 000 lidí, 236 000 z nich déle než před dvěma měsíci.
„Od pondělí začnou chodit SMS lidem, kteří mají vakcínu Janssen o tom, že mají být přeočkovaní mRNA vakcínou,“ řekl ministr. Odborníci upozornili, že podle studií účinnost jednodávkové vakcíny klesá rychleji, zhruba po dvou měsících.
Účinnost klesá
Očkování proti covidu ostatními vakcínami chrání po půl roce a bez posilující dávky jen asi z 60 procent, uvádí vakcinologická společnost.
Na základě českých dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky po půl roce klesá účinnost druhé dávky proti nákaze u všech vakcín k 60 % a po tři čtvrtě roce pak pod 50 %. Podle předběžných dat za období dvou měsíců aplikace booster dávek v ČR vyplývá, že aplikace posilující dávky, u vakcíny Comirnaty (Pfizer) a Spikevax (Moderna) zvyšuje účinnost na 90 %.